Čína pošle do konca roku na Mesiac novú sondu, ďalšia pôjde na Mars
Tentokrát pôjde o sondu Čchang-e 5, ktorá pôjde na "privrátenú stranu" Mesiaca.
Tentokrát pôjde o sondu Čchang-e 5, ktorá pôjde na "privrátenú stranu" Mesiaca.
Odvrátenú stranu Mesiaca nie je možné vidieť zo Zeme a ľudovo je nazývaná "temná strana".
Našťastie, my sa Saturnu bez prstencov nedožijeme.
Pre dvoma dňami vyvrcholilo čiastočné zatmenie slnka na severovýchode Ruska, keď 60 percent Slnka zakrýval Mesiac, ale tento rok ponúkne ešte päť ďalších zaujímavých zatmení.
Naša galaxia Mliečna cesta zažije v dohľadnej budúcnosti viac ako jednu dramatickú kolíziu, naznačuje to nový výskum.
Výraz "temná strana Mesiaca" sa používa najmä v anglofonnom prostredí (k čomu pravdepodobne prispela slávna doska skupiny Pink Floyd "Dark side of the Moon"), môžeme sa s ním stretnúť ale aj v slovenskom prostredí, kde býva užívaný namiesto vhodnejšieho "odvrátená strana mesiaca ".
Cestu po novoročnej nočnej oblohe začneme ohliadnutím za krátkoperiodickou kométou 46P/Wirtanen. V decembri zjasnila natoľko, že bola pod tmavým nebom ľahko viditeľná aj očami. A rovnako by to malo byť v prvej polovici januára.
"Je to krok do nového sveta, kde ľudstvo ešte nebolo," hodnotí štvrtkové pristátie čínskej sondy Čchang-e 4 na odvrátenej strane Mesiaca odborník na kozmonautiku a český zástupca v Európskej vesmírnej agentúre Ondřej Rohlík.
Z topiaceho grónskeho kontinentálneho ľadovca sa v lete uvoľňuje metán, uvádza štúdia, na ktorej sa podieľali vedci z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Karlovej (PRF UK).
Čínske vozidlo nazvané Nefritový králik 2 už jazdí po mäkkom povrchu odvrátenej strany Mesiaca a zanecháva na ňom stopy.