Požívanie alkoholu môže zlepšiť pamäť, pomáha vybaviť si informácie, tvrdí štúdia

Štúdie sa podľa serveru telegraph.co.uk zúčastnilo celkom 31 mužov a 57 žien vo veku od 18 do 53 rokov. Jedna skupina nepila vôbec a druhá skupina pila podľa vlastného uváženia (v priemere štyri alkoholové jednotky: napríklad dva poháre vína). 

V rámci prvej úlohy si museli zapamätať zadané slová, v ďalšej si vybaviť obrázky a na druhý deň testovania zadali všetkým rovnakú úlohu. A aký bol výsledok? Tí, ktorí predchádzajúci deň pili alkohol, si pamätali viac slov.

Pri úlohe s obrázkami nezistili žiadne významné rozdiely. „Náš výskum ukázal to, že tí, ktorí pili alkohol, sa pri opakovanom učení slov umiestnili lepšie. Zároveň bol tento efekt silnejší medzi tými, ktorí pili viac," okomentovala výskum profesorka Celia Morganová.

Podľa jej slov výsledky budú ešte ďalej analyzovať. Vplyvu alkoholu na pamäť zatiaľ nerozumejú dokonale ani vedci: „Hlavným vysvetlením je to, že alkohol blokuje učenie nových informácií, a preto má mozog k dispozícii viac prostriedkov pre uloženie naučených javov do dlhodobej pamäte," dodala.

„Teória spočíva v tom, že hipokampus (súčasť mozgu, ktorá hrá veľkú úlohu pri krátkodobom uchovávaní informácií) prenáša spomienky z krátkodobej pamäte do dlhodobejšej," vysvetľuje Morganová.

Výskumní pracovníci z anglickej univerzity Exeter zdôrazňujú, že tento malý pozitívny efekt musia brať do úvahy rovnako ako dobre známe negatívne účinky nadmerného požívania alkoholu - vplyv na duševné a fyzické zdravie.

Účinok v laboratórnych podmienkach preukázali už skôr. Avšak táto štúdia bola prvá, ktorá testovala ľudí, požívajúcich alkohol v ich domovoch - v im prirodzenom prostredí.