Pozor na tieto zlozvyky. Zvyšujú riziko demencie

Demenciu si väčšina ľudí spojí s človekom v pokročilom veku, ktorému prestala slúžiť pamäť. Demencia sa ale nemusí prejavovať len zhoršovaním pri vybavovaní mien, spomaleným myslením alebo zlou pamäťou, ktorá sa so starnutím objavuje u väčšiny zdravých ľudí, informuje iDNES.

"O demenciu ide vo chvíli, keď postihnutý človek začne zlyhávať vo svojich denných aktivitách. Rozvoj patologických zmien v mozgu pri degeneratívnych ochoreniach predbieha o mnoho rokov prvé prejavy choroby. Pri demencii sú postihnuté všetky zložky ľudskej existencie - postihnuté sú kognitívne funkcie, zmeny správania a nálad (smútok, depresia), zmeny osobnosti a povahových vlastností a zlyhávania pri každodenných aktivitách. Často sa zvyšuje koncentrácia na vlastnú osobu a stráca sa ohľad na ostatných, objavuje sa vzťahovačnosť, pocity ohrozenia, bludy a halucinácie. Poruchy pamäti sa môžu objaviť až neskôr, nepatria medzi prvé príznaky," vysvetlila doktorka Pavla Myslíková z Lekárskeho domu Praha 7.

Ako sme už spomenuli v úvode, demencia nie je vždy nevyhnutná a riziko jej rozvinutia možno za určitých podmienok znížiť. Prečítajte si, ktorým veciam a návykom sa vyhnúť, ak si chcete zachovať jasnú myseľ aj v staršom veku.