Pozrite si dôvody, prečo ráno vstávate s bolesťami hlavy

Bolesť hlavy hneď po prebudení je určite veľmi nepríjemná a tak trochu mätúca. Práve ste sa prebudili, tak čo ste mohli stihnúť urobiť pre to, aby sa objavila bolesť? Vinníkov môže byť hneď niekoľko a nie vždy si za ranné bolesti môžete vy sami, píše iDnes.cz.

„Bolesť hlavy delíme na primárnu a sekundárnu. Tá prvá, väčšia časť (približne 75 percent) sa vyskytuje väčšinou sama o sebe, na jej vzniku sa nepodieľa žiadne iné ochorenie. Medzi najznámejšie patria migréna a tzv. tenzné bolesti hlavy. Tou druhou, závažnejšou a niekedy aj život ohrozujúcou skupinou, sú bolesti sekundárne, ktoré sú sprievodným javom iného ochorenia,“ vysvetľuje neurológ Jiří Ondra z Lekářskeho domu Praha 7 s tým, že niektorým typom bolesti hlavy v živote trpelo približne 93 percent mužov a 99 percent žien.

Podľa doktora Ondru by sme bolesti hlavy nemali podceňovať, ale stanoviť presnú hranicu, kedy už je potrebný názor odborníka, je veľmi ťažké. "Ak máte podozrenie alebo sa objaví pravidelná či nezvyčajne intenzívna bolesť hlavy, ktorá vás obmedzuje v bežných denných aktivitách, obráťte sa na lekára, ktorý vykoná potrebné vyšetrenia".

Ale vráťme sa k bolesti hlavy, ku ktorej dochádza hneď ráno. Existuje niekoľko faktorov, ktoré by ju mohli spustiť. Predstavíme si v galérii sedem z nich.