Znamenia, že budete starnúť rýchlejšie, ako by ste mali

Ak vyzeráte oveľa mladšie, než ste, nemusí to nevyhnutne znamenať, že budete žiť dlhšie ako ostatní. Naopak vás to môže zvádzať k zlým životným návykom častejšie než ostatných jedincov.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie WHO v rozvinutých krajinách môže až za 40 percent úmrtí zlý životný štýl. Na pohľad nevinné prehrešky, ako sú vaše obľúbené hranolky, pohárik alkoholu, opaľovanie, chutná cigareta na raňajky alebo príjemné leňošenie na gauči však môžu mať fatálne následky, upozorňuje iDNES.

Dĺžku vášho života, rýchlosť starnutia, stav Vašej pokožky a v neposlednom rade aj fungovanie vášho mozgu totiž ovplyvňujú mnohé ďalšie faktory, zďaleka nie všetko závisí od vašej genetiky.

Vedci z University of Cambridge dokonca nedávno zistili, že nadváha alebo obezita môžu spôsobiť, že váš mozog bude v porovnaní so štíhlymi ľuďmi rovnakého veku pôsobiť o 10 rokov starší.

Väčšina ľudí si zvyčajne neuvedomuje, ako veľmi niektoré zdanlivo bežné každodenné návyky dramaticky skracujú život a urýchľujú proces starnutia, ktoré sa okrem iného prejavuje vráskavou pokožkou, bolesťou kĺbov, mentálnym úpadkom a predispozíciami k mnohým chorobám.

Podľa nutričnej špecialistky Moniky Bartolomějovej zo Sveta zdravia má na dĺžku života vplyv mnoho parametrov. "Genetika, výživa, životný štýl, stres a ďalšie. Prejavy starnutia nemožno zastaviť, ale možno ich spomaliť a smer, ktorý sa ním zaoberá, sa označuje anti aging. Na dĺžku života má vplyv nielen zloženie stravy, ale aj samotný energetický príjem. Sú štúdie, ktoré ukazujú, že kalorická reštrikcia (obmedzenie príjmu energie) má na dĺžku života pozitívny vplyv a to predovšetkým v súvislosti s pribúdajúcim vekom a obmedzenou fyzickou aktivitou," uviedla Bartolomějová.

Pokiaľ chcete vyzerať lepšie, žiť dlhý život, mať dostatok energie a zostať bystrí čo najdlhšie, dajte si pozor na nasledujúce faktory, ktoré urýchľujú starnutie. Nájdete ich v galérii.