Podľa neurológa Ondru kvalitný spánok ovplyvňuje nielen váš zdravotný stav, hmotnosť, náladu, pracovné výkony, ale tiež sexuálny život a vzrušenie. Niektoré štúdie tvrdia, že čím viac kvalitného spánku si doprajeme, tým viac sa zvyšuje náš sexuálny apetít. Kvalitný spánok tiež navyše zlepšuje erekciu, vaginálnu vlhkosť a tiež sexuálny pôžitok. „Mnoho mužov sa pri nedostatku kvalitného spánku tiež stretáva s erektívnou poruchou a zníženou produkciou hormónu testosterónu. Je to ale obojstranná záležitosť. Kvalitný sex pozitívne pôsobí tiež na spánok. Po orgazme totiž telo uvoľňuje hormón oxytocín, ktorý znižuje stres a napätie a navodzuje stav relaxácie, vďaka ktorej sa ľuďom lepšie zaspáva. U žien sa navyše zvyšuje hladina estrogénu, ktorý spôsobuje hlbší spánok v REM cykle, podobne ako u mužov hormón prolaktín, ktorý aj inak zvyšuje ospalosť,“ vysvetlil neurológ Ondra. Zlý spánok môže ovplyvniť i reprodukčné schopnosti vášho partnera. Podľa štúdie dánskych expertov totiž môže mať nedostatok spánku negatívny vplyv na spermie. Účastníci štúdie, ktorí mali najhoršiu kvalitu spánku (nepokojný spánok, neschopnosť zaspať, časté nočné prebudenie, zostávanie hore dlho do noci), mali o 25 % nižší počet spermií než skúmaní muži, ktorí spali pokojnejšie. Spermie zle odpočinutých mužov mali tiež častejšie neštandardnú veľkosť, tvar i pohyblivosť.Pixabay
StoryEditor

Päť zvláštnych následkov nedostatku spánku. Niektoré vás prekvapia

15.12.2019, 23:01
Málo hodín strávených pokojným a posilňujúcim spánkom sa prejaví nielen únavou, nadmerným hladom a podráždenosťou. Niektoré dôsledky nevyspatia vás možno prekvapia.

Pre väčšinu z nás je kvalitný a dostatočne dlhý spánok predpokladom úspešného dňa, kedy sa budeme cítiť fit, v pohode a v práci budeme podávať optimálne výkony. Spánok je skutočne potrebný k regenerácii organizmu a pri jeho nedostatku môžete zaznamenať zhoršenie niektorých základných funkcií tela, informuje iDNES.

„Poruchy spánku súvisia so zvýšeným rizikom srdcového infarktu aj s vyšším rizikom mŕtvice. Zlý spánok by mal byť považovaný za pozmeniteľný rizikový faktor chorôb obehovej sústavy rovnako ako fajčenie, nedostatok pohybu a zlý jedálniček,“ uviedol neurológ Jiří Ondra z Lekárskeho domu Praha 7. Zároveň dodal, že nedostatok spánku sa nemusí prejavovať len neustálou únavou.

Dlhodobá absencia odpočinku potom môže mať podľa jeho slov negatívny vplyv na zdravie, objaviť sa tak môžu kardiovaskulárne problémy, hormonálna nerovnováha, vysoký krvný tlak, cukrovka, demencia či Alzheimerova choroba. „Nedostatok spánku navyše ovplyvňuje reflexy človeka a často majú ľudia, ktorí málo spia, problémy s priberaním a chuťami.“

Okrem týchto viac menej známych problémov, ktoré môžu nastať po prebdenej noci alebo pri dlhodobejšom nedostatku spánku, existuje i niekoľko menej obvyklých následkov absencie nočného odpočinku.

V galérii sa dozviete, čo vás môže postretnúť, keď sa vám nepodarí dosiahnuť doporučených 6 až 8 hodín pokojného spánku za noc.

01 - Modified: 2017-06-04 11:56:26 - Feat.: 0 - Title: Tipy na lepší spánok, ktoré možno ešte nepoznáte
01 - Modified: 2024-04-17 12:00:00 - Feat.: - Title: Ak toto po prebudení robíš aj ty, nečuduj sa, že si vkuse unavený. Prečítaj si, čo pre lepší spánok pravidelne robia odborníci 02 - Modified: 2024-04-12 22:00:00 - Feat.: - Title: Obchod so spánkom. Koľko stoja zdravé sladké driemoty 03 - Modified: 2024-04-06 08:30:00 - Feat.: - Title: Cítiš sa, akoby si za noc zostarol o desať rokov? Vedci skúmali ako ovplyvňuje spánok vnímanie nášho veku 04 - Modified: 2024-04-03 13:20:00 - Feat.: - Title: Štúdia: Po nepokojnom spánku si človek môže pripadať až o desať rokov starší 05 - Modified: 2024-03-30 09:30:00 - Feat.: - Title: Vedci vyzývajú na ukončenie zmeny času. Zvyšuje riziko dopravných nehôd a spôsobuje zdravotné problémy
menuLevel = 2, menuRoute = science/biologia-a-chemia, menuAlias = biologia-a-chemia, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
19. apríl 2024 10:23