Päť zvláštnych následkov nedostatku spánku. Niektoré vás prekvapia

Pre väčšinu z nás je kvalitný a dostatočne dlhý spánok predpokladom úspešného dňa, kedy sa budeme cítiť fit, v pohode a v práci budeme podávať optimálne výkony. Spánok je skutočne potrebný k regenerácii organizmu a pri jeho nedostatku môžete zaznamenať zhoršenie niektorých základných funkcií tela, informuje iDNES.

„Poruchy spánku súvisia so zvýšeným rizikom srdcového infarktu aj s vyšším rizikom mŕtvice. Zlý spánok by mal byť považovaný za pozmeniteľný rizikový faktor chorôb obehovej sústavy rovnako ako fajčenie, nedostatok pohybu a zlý jedálniček,“ uviedol neurológ Jiří Ondra z Lekárskeho domu Praha 7. Zároveň dodal, že nedostatok spánku sa nemusí prejavovať len neustálou únavou.

Dlhodobá absencia odpočinku potom môže mať podľa jeho slov negatívny vplyv na zdravie, objaviť sa tak môžu kardiovaskulárne problémy, hormonálna nerovnováha, vysoký krvný tlak, cukrovka, demencia či Alzheimerova choroba. „Nedostatok spánku navyše ovplyvňuje reflexy človeka a často majú ľudia, ktorí málo spia, problémy s priberaním a chuťami.“

Okrem týchto viac menej známych problémov, ktoré môžu nastať po prebdenej noci alebo pri dlhodobejšom nedostatku spánku, existuje i niekoľko menej obvyklých následkov absencie nočného odpočinku.

V galérii sa dozviete, čo vás môže postretnúť, keď sa vám nepodarí dosiahnuť doporučených 6 až 8 hodín pokojného spánku za noc.