V mužskom semene môžu byť desiatky vírusov

Keď vedci zistili, že vírus Zika dokáže prežiť v spermiách ľudí, ktorí ním boli nakazení, až šesť mesiacov, boli zdesení. Teraz je už známe, že vírus môže byť sexuálne prenosný až do 41 dní.

Nová metaanalýza práve zistila, že v ľudských spermiách môže žiť až 26 ďalších vírusov a pokračovať v infikovaní krvného obehu. Patria sem vírusy, ktoré spôsobujú ebolu, HIV, hepatitídu B a herpes, informuje magazín Science.

Po preskúmaní viac ako 3800 vedeckých publikácií našli autori dôkaz, že v semmeníkoch môže žiť aspoň 11 vírusov vrátane tých, ktoré spôsobujú chrípku, dengue a ťažký akútny respiračný syndróm. Tieto vírusy by sa mohli vyskytnúť aj v semene, tvrdia autori.

Aj keď nie sú všetky tieto vírusy schopné prenosu z človeka na človeka, môžu mať iné vážne dôsledky, ako napríklad zníženie plodnosti alebo zvýšenie rizika získania pohlavne prenosných chorôb.

Niektoré z týchto vírusov môžu dokonca spôsobiť mutácie DNA v spermiách, ktoré potom môžu oplodniť vajíčko a preniesť vírusové mutácie na budúce generácie. Zistenia naznačujú, že v semene môže žiť viac vírusov, ako sa predtým predpokladalo.

Ale autori varujú, že je potrebný ďalší výskum na to, aby pochopili, ako a či môžu byť vírusy prenášané pohlavne a konkrétne ktoré zostávajú životaschopné v spermiách, ako dlho a v akých koncentráciách.