Nádor vyzerá aj ako ranka, ktorá sa nehojí, varuje kožná lekárka

"Raz či dvakrát za rok by si mal každý nechať znamienka skontrolovať," hovorí pre iDNES.cz kožná lekárka Lucia Jarešová.

Vašu ordináciu navštívi ročne dvetisíc pacientov. S čím chodia najčastejšie?

Ak to rozdelíme podľa veku, tak u detí je to najčastejšie atopický ekzém, u mladistvých riešime ťažké formy akné, v strednom veku kontrolujeme hlavne pigmentové znamienka a u najstarších pacientov výrastky na koži, bazaliómy a podobne.

Ak sa budeme baviť o pacientoch nad 55 rokov, najčastejšie riešite nejaké formy nádorov? Či snáď ich prevenciu?

Áno. V tomto veku je prevencia rakoviny kože na prvom mieste. Kontrola znamienok je dôležitá. Hlavne u žien, pretože sa rady opaľujú. Aj u mužov je však riziko vysoké. Vplyvom UV žiarenia môžu vznikať kožné nádory, zhubné aj nezhubné.

Trebárs melanóm?

Áno, to je zhubný nádor, ktorý veľmi rýchlo metastázuje. Ale máme aj iné zhubné nádory, napríklad bazaliómy. Tie našťastie väčšinou nemetastázujú, ale sú nebezpečné.

Ako taký nádor vyzerá?

Ako vriedok alebo ranka, ktorá sa nehojí. Je to pomerne častý problém u mužov, u ktorých dochádza k predčasnému vypadávaniu vlasov. Majú holú hlavu, na ktorú im stále svieti slnko, a zhruba okolo šesťdesiatky sa u nich stretávame s tým, že sa na nej objavia drsné šupiny. V nich sa môže vyvinúť bazalióm. Najvyššie riziko výskytu je v miestach, ktoré sú vystavené slnečnému žiareniu. Čo sú dekolt, tvár, hlava, uši.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.