Vedci sú zaskočení: Prečo mizne sex?

Najkrikľavejšia situácia je v Japonsku, ochladli však aj mladí Američania či Briti.

Sexuálna revolúcia priniesla veľa slobôd. S erotikou sa nemusí čakať až do svadby, o sexe sa bežne hovorí v médiách, prepierajú sa polohy, techniky a najrôznejšie pomôcky, sexuálne motívy človeka obklopujú na každom kroku. Napriek tomu vedci zisťujú, že sa zo spální vyspelého sveta milostný život začína vytrácať. Alebo práve preto?

Umiernená generácia
V len pár mesiacov starom článku uverejnenom v odbornom sexuologickom magazíne Archives of Sexual Behavior skupina amerických vedcov upozorňuje, že za posledných dvadsať rokov sa frekvencia pohlavného styku naprieč americkou populáciou znížila o pätnásť percent. Neochladli však iba Američania.

​Kým v roku 2000 sa podľa jedného z najväčších britských prieskumov sexuálneho správania Natsal Briti milovali viac ako šesťkrát v mesiaci, v roku 2013 to už bolo menej ako päťkrát. Podobný pokles zaznamenali aj v Austrálii, kde sa za posledných desať rokov sexuálna frekvencia znížila o štvrtinu. Najkritickejšia je však situácia v Japonsku, kde podľa tohtoročného prieskumu tamojšej asociácie pre plánovanie rodiny nevedie sexuálny život takmer polovica opýtaných zosobášených Japoncov, a znepokojujúce je aj zistenie, že štvrtina mužov a takmer polovica žien vo veku medzi šestnástimi a dvadsiatimi piatimi rokmi nejaví záujem o sex vôbec.

„Žijeme v dobe, keď sa sex stal jednou z ústredných tém komunikácie,“ komentuje fenomén psychoterapeut a manželský poradca Lucian Kantor. „Predtým sa o sexualite toľko nehovorilo, potom však nastalo obdobie fascinácie sexom, bol zrazu všade okolo nás a sexualita sa v tejto

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.