Vedci sú zaskočení: Prečo mizne sex?

Najkrikľavejšia situácia je v Japonsku, ochladli však aj mladí Američania či Briti.

Sexuálna revolúcia priniesla veľa slobôd. S erotikou sa nemusí čakať až do svadby, o sexe sa bežne hovorí v médiách, prepierajú sa polohy, techniky a najrôznejšie pomôcky, sexuálne motívy človeka obklopujú na každom kroku. Napriek tomu vedci zisťujú, že sa zo spální vyspelého sveta milostný život začína vytrácať. Alebo práve preto?

Umiernená generácia
V len pár mesiacov starom článku uverejnenom v odbornom sexuologickom magazíne Archives of Sexual Behavior skupina amerických vedcov upozorňuje, že za posledných dvadsať rokov sa frekvencia pohlavného styku naprieč americkou populáciou znížila o pätnásť percent. Neochladli však iba Američania.

​Kým v roku 2000 sa podľa jedného z najväčších britských prieskumov sexuálneho správania Natsal Briti milovali viac ako šesťkrát v mesiaci, v roku 2013 to už bolo menej ako päťkrát. Podobný pokles zaznamenali aj v Austrálii, kde sa za posledných desať rokov sexuálna frekvencia znížila o štvrtinu. Najkritickejšia je však situácia v Japonsku, kde podľa tohtoročného prieskumu tamojšej asociácie pre plánovanie rodiny nevedie sexuálny život takmer polovica opýtaných zosobášených Japoncov, a znepokojujúce je aj zistenie, že štvrtina mužov a takmer polovica žien vo veku medzi šestnástimi a dvadsiatimi piatimi rokmi nejaví záujem o sex vôbec.

„Žijeme v dobe, keď sa sex stal jednou z ústredných tém komunikácie,“ komentuje fenomén psychoterapeut a manželský poradca Lucian Kantor. „Predtým sa o sexualite toľko nehovorilo, potom však nastalo obdobie fascinácie sexom, bol zrazu všade okolo nás a sexualita sa v tejto

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.