Prečo sa rýchlejšie opijete? Môže za to týchto päť vecí

Možno patríte medzi tých, čo si myslia, že svoju mieru alkoholu veľmi dobre poznajú a nestane sa im, že by sa opili viac, ako je vhodné. Ale sú situácie, kedy obvyklé množstvo alkoholu spôsobí oveľa väčšiu opitosť. Trebárs keď pár kíl schudnete, píše iDNES.

Niekto pije alkohol z nudy, iný sa vďaka nemu dokáže uvoľniť a spríjemniť si tak večer s kamarátmi a ďalší si na ňom bohužiaľ vybuduje závislosť. Keďže je pitie alkoholu všeobecne považované za spoločensky prijateľné, je niekedy ťažké rozpoznať, kedy dotyčný už prekročil tenkú hranicu medzi normálnou a zdanlivo neškodnou konzumáciou alkoholu a alkoholizmom.

"Medzi prvé varovné signály patrí to, že človek má alkohol po ruke vždy, keď sa kvôli niečomu trápi a keď začne alkohol uprednostňovať pred rodinou, prácou a priateľmi. Muži si v podstate začnú hľadať zámienky, prečo chodiť do krčmy, ženy naopak prečo zostať doma osamote. Alkohol sa väčšinou prejavuje aj zmenou osobnosti. Rýchlosť rozvoja závislosti súvisí s psychickými i fyzickými dispozíciami ženy, s vekom pri začiatku pitia a tiež so spôsobom pitia. Závislosť sa rozvíja tým rýchlejšie, čím väčšie dispozície človek k alkoholu má, čím skôr začne piť a čím skôr pije alkohol s cieľom ovplyvniť svoju psychiku. Závislosť sa v konštelácii vyššie uvedených faktorov prejaví obvykle do 35 rokov," vysvetlila praktická lekárka Pavla Myslíková z Lekárskeho domu Praha 7 s tým, že u žien prevažuje tzv. psychogénne podmienené pitie, tzn. že alkoholom ženy často "riešia" svoje psychické a vzťahové problémy.

Takto podmienené pitie môže vyústiť do závislosti už do piatich rokov. Liečba alkoholizmu má niekoľko aspektov. Prvým krokom je podávanie liekov, ktoré pacientovi vyvolajú ťažkosti a látky, ktoré obmedzujú baženie po alkohole. "A druhým dôležitým krokom je psychoterapia, ktorá ukáže pacientovi, že má problém, a pomáha mu začleniť sa späť do spoločnosti," uviedla lekárka Myslíková.

Možno si myslíte, že vy svoju mieru dobre poznáte a bezpečne tak viete, ako ju neprekročiť. Niektoré z nasledujúcich dôvodov v galérii však môžu stáť za tým, prečo ste to včera výnimočne nejako nezvládli, tancovali v krčme na stole alebo v opitosti niekoľkokrát volali svojmu bývalému partnerovi.