Bol veľký ako lietadlo a živil sa dinosaurami. V púšti Gobi objavili pravekého obra

Našli ho v púšti Gobi v Mongolsku. Novoobjavený obor žil pred 70 miliónmi rokov. "S jeho rozmermi približne 10 metrov, mohlo ísť o celkom mohutného a impozantného predátora, schopného uloviť korisť ľudskej veľkosti. Zdá sa, že sa kŕmil na zemi a mal schopnosť chytiť v podstate všetko, čo sa mu mohlo hodiť do zobáka." povedal pre National Geographic odborník na pterosaury na univerzite v angickom Portsmouthe Mark Witton. Vedci veria, že jeho potravou boli malé dinosaury.

Výskumníci zo Spojených štátov, Japonska a Mongolska zhromažďujú kostrové pozostatky prehistorického zvieraťa od roku 2006, keď mongolský paleontológ Buuvei Mainbayar objavil jeho prvú fosíliu.

Ten ukázal fosílie Takanobu Tsuihijiovi z univerzity v Tokiu. "Hneď som si uvedomil, že to môže byť pterosaur a bol som prekvapený jeho obrovskou veľkosťou. Vrátili sme na miesto a objavili zvyšok exemplára," povedal Tsuihiji.

Čo objavili, boli zvyšky lietajúceho monštra, ktoré by na zemi bolo 5 metrov vysoké a malo rozpätie krídiel, ktoré sa vyrovnali dĺžke dvoch najväčších pterosaurov, ktoré sú v súčasnosti známe. Quetzalcoatlusovi (na snímke), ktorého objavili v Texase v sedemdesiatych rokoch minulého storočia a Hatzegopteryxovi v Rumunsku z 90. rokoch.

Fosilné kosti boli však také rozbité, že si ich spočiatku nemohli vysvetliť. "Trvalo to roky práce, kým sme ich poskladali," hovorí Tsuihiji.

Mongolského pterosaura ešte pre jeho neúplné pozostatky nevyhlásili za nový druh. Je to však prvý pterosaur jeho veľkosti, ktorý sa nachádza v tejto časti sveta.