Problémy so spánkom a únava spôsobené alkoholom. Takto sa im vyhnete

Hoci vám alkohol skutočne pomôže zaspať rýchlejšie, kvalita spánku sa vďaka nemu môže zhoršiť.

Vedci z Univerzity v Južnej Kalifornii zaoberajúci sa výskumami spojenými so spánkom tvrdia, že alkohol výrazne narušuje váš spánkový cyklus, kvôli čomu sa prebudíte viac unavení. Počas noci sa totiž striedajú približne 90-minútové cykly hlbokého a plytšieho spánku, pričom pre správne odpočinutie sú dôležité práve fázy hlbokého spánku. Tie sa vyskytujú prevažne v druhej polovici noci.

To je však čas, kedy sa začne odbúravať alkohol, ktorý ste pred spánkom požili, čo fázy hlbokého spánku úplne naruší. To vedie nielen k únave, ale aj významne zhoršuje sústredenie a schopnosť pamätania si v priebehu nasledujúceho dňa.

Alkohol môže navyše zhoršiť niektoré poruchy spánku. Syndróm spánkového apnoe, ktorý sa vyskytuje u viac než 18 miliónov dospelých, sa prejavuje prerušením dýchania počas spánku na 10 a viac sekúnd.

Požitie alkoholu pred spaním môže tieto problémy ešte umocniť. Nepriaznivo tiež môže vplývať na námesačnosť či syndróm nepokojných nôh. Preto v prípade, že trpíte niektorou z týchto spánkových porúch, by ste si mali dať na alkohol pred spaním ešte väčší pozor.

Ako sa vyhnúť problémom

Príležitosti, keď si doprajeme alkohol, ako sú oslavy, posedenia s priateľmi či rôzne iné akcie, sa však väčšinou konajú práve vo večerných hodinách, a neraz po nich padáme unavení do postele. Ako sa problémom vyhnúť, v galérii radí Erik Čížek z Fóra Pi s rozumom, ktoré sa dlhodobo venuje osvete a edukácii v oblasti konzumácie alkoholu.