Po covide môže vzniknúť cukrovka. Vedci zisťovali, prečo sa to deje

Covid môže infikovať bunky produkujúce inzulín v pankrease a meniť ich funkciu, čo potenciálne vysvetľuje, prečo sa u niektorých predtým zdravých ľudí po chytení vírusu vyvinul diabetes, uvádza britský The Guardian.

Infikované rôzne bunky

Rastie počet pacientov, u ktorých sa vyvinula cukrovka buď počas infekcie koronavírusom, alebo krátko po vyliečení. Na vysvetlenie tohto nárastu boli predložené rôzne teórie.

Jednou z nich je, že vírus infikuje pankreatické bunky prostredníctvom rovnakého receptora ACE2, ktorý sa nachádza na povrchu pľúcnych buniek, a narúša ich schopnosť produkovať inzulín - hormón, ktorý pomáha telu regulovať hladiny glukózy v krvi.

Alternatívne by nadmerne bujná protilátková odpoveď na vírus mohla náhodne poškodiť pankreatické bunky alebo zápal inde v tele môže spôsobiť, že tkanivá budú menej citlivé na inzulín.

Profesorka Shuibing Chenová z Weill Cornell Medicine v New Yorku preto vyšetrila rôzne bunky a organoidy, teda laboratórne zhluky buniek, ktoré napodobňujú funkciu orgánov, aby zistil, ktoré by mohli byť infikované covidom.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 67% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.