Štúdia ukazuje, čo sa skôr stane ľuďom, ktorí veria konšpiráciám o covide

Nová štúdia uverejnená na webe Cambridgskej univerzity teraz poukazuje na niektoré osobné nebezpečenstvá konšpiračných teórií o covide - a to, ako môžu takéto presvedčenia ovplyvniť a predpovedať správanie ľudí, čo im môže poskytnúť väčšie vystavenie hrozbe infekcie.

Skutočný vplyv na správanie

„Aj keď je konšpiračná teória podľa logických alebo vedeckých dôkazov extrémne nepravdepodobná, ak sa zdá vnímateľovi skutočná, má skutočný vplyv na postoje, emócie a správanie,“ vysvetľujú vedci v novom dokumente, ktorý vedie prvý autor a sociálny psychológ Jan-Willem van Prooijen z Vrije Universiteit Amsterdam v Holandsku.

Tento fenomén bol preukázaný v mnohých štúdiách, ktoré ukazujú, že spôsob, akým ľudia myslia, ovplyvňuje ich správanie rôznymi spôsobmi.

Výskum ukazuje, že konšpiračné teórie o covide sú spojené s postojmi, ktoré by mohli ohroziť verejné zdravie, ako je napríklad menšia podpora fyzického dištancovania a reštriktívnych opatrení a menší úmysel nechať sa zaočkovať.

Z existujúceho výskumu však stále nie je úplne jasné, ako viera v konšpiračné teórie o covide súvisí so zdravím a blahom ľudí v kontexte pandémie.

Aby to preskúmali, van Prooijen a ďalší výskumníci vykonali prieskum 5 745 účastníkov, aby poskytli veľkú, národne reprezentatívnu vzorku holandskej populácie.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 69% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.