Virologička: Ak by nový juhoafrický variant prenikol do Európy, totálne by nás to položilo

Virologička Tatiana Betáková, ktorá pôsobí v Biomedicínskom centre Slovenskej akadémie vied a na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v rozhovore vysvetlila, čím je novoobjavený variant, ktorý by mal dostať pomenovanie "ní", nebezpečnejší v porovnaní s deltou, či jeho vznik súvisí s nízkou mierou zaočkovanosti v Juhoafrickej republike a či prídu ešte horšie varianty. 

Zistilo sa, že tento variant má veľký zoznam mutácií a mohol by mať zvýšenú prenosnosť, ale mohol by byť tiež schopný obísť časti imunitného systému, teda byť odolnejší voči súčasným vakcínam. Je tu podľa vás naozaj dôvod na veľké obavy?

Treba počkať, ako dopadnú výsledky, venuje sa mu momentálne veľká pozornosť, pretože tento variant v priebehu dvoch týždňov dokázal vytlačiť deltu.

Dá sa už teda s určitosťou povedať, že je prenosnejší ako variant delta?

Áno, zatiaľ sa ešte síce nevie presne o koľko, ale je infekčnejší a šíri sa rýchlejšie ako delta. Pri tých mutáciám sa totiž netreba sústreďovať len na ten povrchový proteín S, ale za to šírenie, prenikanie do bunky a rýchlejšiu replikáciu sú zodpovedné práve tie proteíny, ktoré sú vo vnútri, nie na povrchu vírusu. Rýchlejšie sa šíri možno práve tým, že trochu uniká imunitnej odpovedi, čiže zjavne sa ľudia v južnej Afrike, ktorí už prekonali covid, ním mohli infikovať znova, čo zase dáva ďalšiu šancu vírusu, aby sa šíril ďalej.

Ak je variant ní skutočne infekčnejší ako delta, dokážeme sa mu vôbec vyhnúť?

Pravdepodobnosť, že to unikne z Južnej Afriky, tu je a hráme o čas, aby sa tomu prenosu zabránilo. Záleží to od toho, aké opatrenia sa príjmu. Mnohé štáty už zrušili lety z JAR. Ak by to preniklo do Európy, už nemáme šancu, aby sa to nerozšírilo aj k nám. V náš prospech teraz hrá to, že mnohé krajiny obmedzujú cestovanie, sprísňujú kontroly.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 69% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.