Súvislosť s HIV pozitívnym a omikronom je nepravdepodobná, tvrdí lekár

„Hoci ako vírusy majú zhodné vlastnosti, tak v prípade covidu a HIV tých podobností nie je veľa,“ reagoval lekár Jilich v relácii Interview na Prima CNN News. 

Na možnosť, že nová mutácia covidu sa mohla vyvinúť u HIV pozitívneho človeka upozornil aj riaditeľ Inštitútu genetiky na londýnskej univerzite UCL Francois Balloux.

Ten si všimol „nezvyknutú konšteláciu“ mutácií tohto variantu. Podľa neho to naznačuje, že sa vyvinul v tele človeka s narušenou imunitou, „možno u neliečeného pacienta s HIV alebo AIDS“.

Český lekár David Jilich však uviedol, že mu to príde nepravdepodobné. „Je prirodzenou vlastnosťou vírusov mutovať. Teda meniť svoj genetický materiál. Tie mutácie môžu meniť vlastnosti vírusu. To znamená zvyšovať či znižovať jeho agresivitu alebo citlivosť na liečbu a vakcínam. Ale takáto súvislosť covidu a HIV... nevidel som nič, čo by to preukazovalo či vylučovalo. Nepríde mi to úplne pravdepodobné,“ povedal lekár.

Ten tiež priblížil, ako v čase epidémie u nich vyzerá starostlivosť o HIV pozitívnych pacientov. „Snažíme sa, aby starostlivosť o pacientov HIV nebola vôbec obmedzená. Avšak čoho sa najviac bojíme je personálna vec, že ​​bude musieť časť personálu byť pridelená inam,“ podotkol v programe lekár.

Podľa lekára väčšina zaliečených HIV pacientov nemá imunitnú poruchu. „Zdá sa, že riziko nakazenia covidom či komplikovaného priebehu je porovnateľné s bežnou populáciou. Zodpovedá ako vekovým kategóriám, tak rizikovým faktorom, ako je obezita či vysoký tlak,“ popísal lekár.