Vedec z Pfizeru hovorí o dvoch faktoroch, ktoré určia, či je omikron skutočnou hrozbou

Vedúci vedecký pracovník americkej spoločnosti Pfizer Mikael Dolsten pre portál Business Insider povedal, že tento výrobca liekov sa už pripravuje na najhorší možný scenár - bude potrebná vakcína špecifická pre variant omikron.

Ale predtým, ako vyvodí tento záver, Dolsten sleduje, ako sa v najbližších týždňoch vyvinú dva neznáme prvky.

Nemal by sa vyhnúť všetkej ochrane vakcín 

Prvou neznámou je, ako dobre obstoja súčasné vakcíny proti omikronu. Odpoveďou nebude áno alebo nie, ale posuvná stupnica ochrany.

Odborníci totiž vo všeobecnosti nepredpokladajú, že by sa omikron úplne vyhol všetkej ochrane zo súčasných vakcín. Predchádzajúci výskum naznačil, že na dosiahnutie tohto bodu bolo potrebných oveľa viac mutácií.

Ale iné varianty, vrátane kmeňov beta a delta, ukázali, že môžu znížiť ochranu vakcín. Omikron môže byť znepokojivejší, pretože má oveľa viac mutácií na povrchovom proteíne, ktorý je cieľom vakcín.

Väčšina odborníkov očakáva, že omicron zníži hladiny neutralizačných protilátok, proteínov bojujúcich proti vírusom, ktoré hrajú kľúčovú úlohu v našej imunitnej odpovedi. Otázka, na ktorú laboratórne testy pomôžu odpovedať, je, aký veľký pokles môže tento variant spôsobiť.

Dolsten povedal, že desaťnásobný pokles protilátok by ho primäl k obavám, že súčasné vakcíny nebudú postačujúce a bude potrebná injekcia špecifická pre omikron.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 66% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.