Epidemiológ Maďar: Najväčším omylom bolo spoliehať sa na premorenie

Omikron už hlásia európske štáty, potvrdil sa aj v Česku. Existuje nejaká šanca, že by sa mu Slovensko mohlo vyhnúť?

Nepredpokladám, že by to bolo možné, to by mohol dokázať len nejaký ostrov, alebo krajina typu Izraela, ktorá sa vie voči svojmu okoliu uzavrieť. Ale krajiny ako Česko a Slovensko musia počítať s tým, že vírus sa na ich území bude rozširovať.

V podstate už teraz sú prvé informácie o tom, že tento nový variant sa vyskytuje v nemeckom Sasku bez cestovnej anamnézy, teda tam dochádza k istému šíreniu v komunite. Už len tá rýchlosť rozšírenia po svete od prvých záchytov po tento týždeň ukazuje, že ten variant bude veľmi infekčný a veľmi pravdepodobne nás čaká to, že vytlačí deltu ako dominantný kmeň.

Dá sa vôbec urobiť niečo preto, aby sa v krajine nerozšíril?

Dali by sa prijať veľmi drastické opatrenia typu kontrol na hraniciach, ale aj tak by to bola naozaj len otázka času. Hra o čas mala význam hlavne vtedy, keby sa medzitým zaočkovala väčšia časť populácie. Ale tento význam je podmienený tým, že ten variant bude na protilátky citlivý.

Vie sa už, či sa líši aj svojou závažnosťou v porovnaní s deltou?

Nie, tých dát je ešte veľmi málo, aby sme to vedeli s istotou povedať. Počet vážnych priebehov však zatiaľ nebol vysoký. V JAR sa ukazuje, že sa ním viac nakazili mladší ľudia, dokonca aj deti, a sú správy aj o hospitalizáciách. Ale na presné závery je ešte veľmi skoro, mohlo to vypuknúť aj v skupine, ktorá je HIV pozitívna.

Juhoafrická republika má oproti našim krajinám výhodu v tom, že má veľkú mladú populáciu, nemá toľko ľudí nad 65 rokov. U nás teda bude ohrozená oveľa väčšia časť populácie, a v tom prípade rozhodne o ďalšom vývoji to, do akej miery je nový variant schopný vyhnúť sa existujúcim protilátkam či už po očkovaní alebo po prekonaní ochorenia.

Kedy sa bude naisto vedieť, či je schopný unikať imunitnej odpovedi a teda ochrane vakcín?

Výrobcovia vakcín koncom minulého týždňa avizovali, že skúmajú, ako naň reagujú protilátky. Takže zhruba do dvoch týždňov by sme mali vidieť, do akej miery budú účinné.

Ak by sa to potvrdilo, bude potrebné sa nanovo preočkovať novými vakcínami, alebo bude stačiť tretia dávka?

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.