Ako rýchlo sa omikron šíri a ako ľahko sa vyhýba obrane tela? Tu sú (ne)optimistické predpovede vedcov

Vedci sa snažia nájsť definitívne odpovede na tieto kriticky dôležité otázky, hoci dôkazy už naznačujú, že omicron má potenciál spôsobiť vážny zlom.

„Situácia sa môže sa uberať mnohými rôznymi smermi,“ hovorí pre The Guardian profesor Rowland Kao z Edinburskej univerzity.

Ako rýchlo sa šíri?

Omikron sa rýchlo rozšíril v Južnej Afrike, k 1. decembru krajina zaznamenala 8 561 prípadov v porovnaní s celkovým počtom 3 402 nahláseným 26. novembra.

V polovici novembra bolo zaznamenaných len niekoľko stoviek prípadov. Juhoafrický Národný inštitút pre prenosné choroby (NICD) v Johannesburgu potvrdil, že omikron sa rýchlo šíri.

Tom Wenseleers, evolučný biológ na Katolíckej univerzite v Leuvene v Belgicku, odhaduje, že omikron môže infikovať tri až šesťkrát viac ľudí ako delta za rovnaké časové obdobie. "To je obrovská výhoda pre vírus - ale nie pre nás," povedal pre časopis Nature.

Ako ľahko sa vyhýba obrane tela?

V tejto otázke majú vedci jasno. Dôkazy naznačujú, že omikron má oproti iným variantom výhodu pri obchádzaní imunitného systému.

"Na základe toho, čo sme sa doteraz naučili, si môžeme byť celkom istí, že v porovnaní s inými variantmi má tendenciu byť lepšie schopný reinfikovať ľudí, ktorí už boli infikovaní a dostali určitú ochranu proti covidu," povedal profesor Francois Balloux, riaditeľ Genetického inštitútu na University College London.

"To je celkom jasné a očakávalo sa to z mutačných zmien, ktoré sme presne určili v jeho proteínovej štruktúre. Tie sťažujú protilátkam neutralizáciu vírusu.“

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 65% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.