Udalosti, o ktorých sme nestihli napísať: Revolúcia v chudnutí, EÚ vs. AI, homeopatia nefunguje

Každý rok vyjde na svete cez dva a pol milióna vedeckých štúdií (údaj z roku 2014), a to počítame len články v recenzovaných, anglicky písaných vedeckých časopisoch. Experti a vedci majú čo robiť, aby si udržali určitý prehľad o významných novinkách aspoň vo svojom odbore. Novinár, ktorý píše o vede, pochopiteľne nemá šancu informovať čo i len o zlomku týchto štúdií.

Možno to ale nie je úplne na škodu. V novinách je veľký hlad po "vedeckých a technických novinkách", pretože sú to koniec koncov noviny, a čo je nové, o tom sa predsa píše. Lenže vo vedeckom výskume môže byť snaha nájsť "novosť" za každú cenu kontraproduktívna. Vedie k "revolučným" a "prelomovým" vedeckým štúdiám, ktoré si ľahko získajú pozornosť novinárov i publika.

Ale neskôr sú napríklad odhalené ako zavádzajúce, predčasné, alebo dokonca falošné. Táto neofília - láska k novému - môže byť niekedy evidentne škodlivá, a ide priamo proti tomu, ako systematické vedecké skúmanie funguje.

Pretože vás ale Technet.cz ani HN Science nechcú ochudobniť o niektoré zaujímavosti len preto, že v roku 2017 kvôli návalu iných článkov spadli pod stôl, vydávame tento článok s prehľadom udalostí, ktorým sme sa nestihli venovať.