Chorobu pri pohľade na tvár človeka odhalíte dvoma spôsobmi, tvrdí štúdia

Štúdia vyšla v časopise Proceedings of the Royal Society B a objavila, že chorí ľudia majú spoločné znaky - bledú pleť, opuchnutú tvár, ovisnuté viečka a vyzerajú unavene. To všetko odhaľuje, že môžu byť nakazliví. Aj keď sa tieto príznaky môžu zdať zrejmé, nikto ich doposiaľ takto konkrétne netestoval. 

Výskumníci odfotili tváre 16 dobrovoľníkov v rozmedzí niekoľkých týždňov vždy dve hodiny po podaní injekcie. Raz obsahovala placebo a raz dávku baktérie, ktorá spôsobila, že sa cítili chorí a ich imunitný systém reagoval, ako keby mali infekciu.

Potom ukázali fotografie 62 osobám, ktoré označili tváre (zobrazené vyššie ako kompozitné obrázky s neinfikovanými jednotlivcami vľavo a infikovanými vpravo) ako "choré" alebo "zdravé" za 5 sekúnd alebo menej. Respondenti identifikovali 81 percent chorých lepšie ako náhoda.

Ale čo sa deje s našimi tvárami, že ukazujú, či sa cítime pod psa? Aby to bolo možné zistiť, oddelená skupina 60 ľudí zhodnotila, ako choro a unavene ľudia na fotografiách vyzerajú a do akej miery každý znak-bledá koža a pery, poklesnuté viečka a kútiky úst, opuchnutá tvár, začervenané oči a únava - signalizuje ochorenie. Vedci zistili, že bledá koža a spadnuté očné viečka boli najlepšími ukazovateľmi choroby.