Slovák, ktorý patrí k svetovej špičke. Vyvíja unikátne metódy na boj s rakovinou

S Pavlom Čekanom sme sa rozprávali o najnádenejších novinkách v oblasti liečby rakoviny. A porovnávali situáciu.

Roky ste strávili v špičkovej americkej inštitúcii zameranej na onkológiu. Ako je na tom Slovensko v liečbe rakoviny v porovnaní s najvyspelejšími krajinami?
Zlaté štandardy v diagnostike a liečbe určite máme. Aj u nás majú svoje pobočky farmaceutické firmy a ministerstvo zdravotníctva takisto vie posúdiť, čo je a čo nie je moderná terapia. Vnímam však jeden zásadný problém: nerobíme moderné experimentálne testy na pacientoch.

Čo to znamená?
Keď u nás pacientovi nezaberie žiadna zo schválených terapií, povieme len: mrzí nás to, viac pre vás nemáme čo urobiť. Vo svete je však bežné, že pri najťažších prípadoch sa ide do rizika, testujú sa na nich dovtedy neschválené lieky a terapie.

Ale tomu sa zrejme nevenujú radoví onkológovia.
Väčšinou sa tak deje na špeciálnych fakultných nemocniciach, napríklad v USA je na to zameraný Národný onkologický inštitút vo Washingtone. Neexistuje tam bariéra ako u nás. My si však v tejto súvislosti často neuvedomujeme, že mnohé účinné lieky či diagnostické metódy sa vyvinuli práve pri experimentoch na najťažších prípadoch. Bez mmetoho by sa ani imunoterapia nedostala vo svete tak ďaleko. Celkovo nám na Slovensku chýba komplexný biomedicínsky výskum, vrátane preň nevyhnutnej národnej biobanky. A viac času na pacienta. Na jedného onkológa ich je tu jednoducho príliš veľa, takže nemá čas venovať sa im poriadne. Ale aby som nebol len negatívny, musím podotknúť, že aj na Slovensku máme vedecké špičky: patrí k nim napríklad Čestmír Altaner, venujúci sa protirakovinovým kmeňovým bunkám, či Michal Mego, odborník na rakovinu prsníka, alebo Plankova vedecká skupina v Martine zaoberajúca sa molekulárnou onkológiou.

Presne tak, zostaňme pri pozitívnych informáciách. V oblasti liečby rakoviny sa každú chvíľu objaví nejaká novinka. Ktoré považujete za naozaj prelomové vy?
Je toho viac, ale za posledný rok ma veľmi zaujali najmä tri veci: druhá generácia imunoterapií, precízna medicína a personalizovaná terapia. A ešte by som pridal najnovšiu štúdiu, ktorá ukázala, že príjem vitamínu B pomáha pri prevencii rakoviny kože. Konkrétne jej nonmelanómovej formy, ktorá je veľmi častá. Ďalší príklad na prevenciu proti rakovine je očkovanie proti HPV vírusu (spôsobuje viac než 90 percent rakoviny krčka maternice). Populačná štúdia v Novom Mexiku v USA medzi rokmi 2009 – 2015 ukázala, že pri 75 percentách zaočkovaní u mladých ľudí sa znížil výskyt tejto rakoviny o takmer polovicu.

Poďme si to teda postupne rozobrať. O imunoterapii sa hovorí už dlhšie, v čom presne spočíva jej prevratnosť?
V tom, že k liečbe rakoviny pristupuje úplne inak ako ostatné typy terapií. Hľadá látky, lieky, metódy, ktoré dokážu naprogramovať náš vlastný imunitný systém tak, aby rakovinový nádor zabil sám. Najobvyklejší postup je veľmi zjednodušene takýto: z ľudského tela sa odoberú takzvané dendritické bunky, zároveň sa odoberú bunky nádoru a pestujú sa spoločne, čím sa dosiahne, že sa dendritické bunky naprogramujú tak, aby zaktivovali imunitu, ktorá začne zabíjať rakovinové bunky.

A v čom spočíva

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.