Analýza DNA ukázala, ako vyzeral prvý Brit

Povedali to v stredu vedci z Britského múzea prírodných vied a University College London, ktorí analyzovali genóm muža z Cheddaru, ktorý bol nájdený v rokline s názvom Chedddar Gorge na juhozápade Anglicka v roku 1903, píšu Lidovky.

Vedci vedení expertom na DNA Ianom Barnesom museli vyvŕtať do lebky dvojmilimetrovú dierku, aby získali extrakt DNA z kostného prachu. Analýzy indikujú, že mal modré oči, tmavé kučeravé vlasy a hnedú až čiernu pleť.

Muž musel žiť v čase, keď sa na Britské ostrovy dostali prví ľudia a bol tak pravdepodobne ich potomok. Výskumníci podľa dôkazov vyvodzujú, že európske bledé tóny pleti sa tak vyvinuli oveľa neskôr, než sa doteraz predpokladalo. Nie vždy teda bola farba kože jasným znakom, odkiaľ človek pochádza, ako je tomu dnes.

Archeológ Tom Booth pre denník Guardian povedal, že imaginárne rasové kategórie, ktoré sú používané v dnešnej dobe, sú, na základe tohto nálezu, veľmi moderné konštrukcie. Nie sú vôbec aplikovateľné na históriu. Z toho vyplýva, že obyvatelia Európy získali svoju terajšiu svetlú farbu kože až v priebehu storočí, až keď sa tu začali usadzovať.

Muž z Cheddaru bol z oblasti Stredného východu, čo znamená, že jeho predkovia vyšli z Afriky na Blízky východ a odtiaľto sa potom vydali do Európy. Následne potom cez vtedajší pevninský most na ostrovy. Jeho gény dnes nosí asi 10 percent Britov.