Glitre na karnevale v Riu škodia planéte, varujú vedci

A neoddeliteľnou súčasťou karnevalového vzhľadu sú glitre vo všetkých možných farbách, ktoré sa natierajú priamo na holú kožu, napísal spravodajský server The Guardian.

Ale teraz kazia náladu najväčšej oslavy na svete obavy z negatívnych ekologických následkov glitrov. To sú vlastne drobné kúsky plastu nazývané mikroplasty, ktoré končia spláchnuté do mora. Vedci teraz apelujú na ich úplný zákaz.

To neznamená, že by mal brazílsky karneval ani iné oslavy po svete stratiť časť svojho lesku. Existujú ekologicky šetrné, "trvalo udržateľné glitre", ktoré si už našli cestu aj do Brazílie. Avšak chudobnejší Brazílčania sa sťažujú, že sú príliš drahé.

Na pouličnej párty v Riu si tridsaťsedemročná Angelica Nobregaová natrela tvár klasickými glitrami a voči ekologickým obavám je dosť skeptická. "Je to len ďalšia vec, ktorá má Brazílčanom ešte viac skomplikovať život," povedala. "Podľa mňa si to vymýšľajú."

Felipe Gusmão, profesor biodiverzity a ochrany prírody Ústavu morských vied Federálnej univerzity v São Paule, vysvetľuje, že problém s glitrami - kúskami mikroplastu menšími ako päť milimetrov - spočíva v tom, že je nemožné odstrániť ich zo životného prostredia.

"Len si predstavte množstvo glitrov, ktoré počas karnevalu použijeme. To je obrovské. Použijeme ich, zmyjeme, a idú priamo do vody. To je najväčší problém," dodal.

Zdroj: Reuters

​Škody, ktoré by pôsobili samotné glitre, nie sú známe. Ale vedci majú dôkazy, že na mikroplastoch majú tendenciu sa zachytiť ďalšie znečisťujúce látky, ktoré sa s nimi dostávajú do potravinového reťazca. "Máme štúdie dokazujúce následky mikroplastov od bunkovej úrovne až po úroveň celého ekosystému," povedal Gusmão. A to zahŕňa aj ľudské bytosti.

"Drobné živočíchy na dolnom konci morského potravinového reťazca môžu tieto častice zožrať, a ako mikroplasty, tak na ne prilepené látky sa dostanú do ich tiel a s nimi postupovať hore po potravinovom reťazci. Ľudia sú na jeho špičke, takže mikroplasty aj naviazané látky sa nakoniec dostanú až do nášho tela," dodal.

Preto sa teraz na trhu objavilo niekoľko druhov "udržateľných glitrov". Medzi nimi je napríklad rad líčidiel, kde sú lesklé šupinky tvorené z eukalyptovej celulózy, vosku a prírodných olejov. Ich veľkou nevýhodou je však cena. Osemgramové balenie Glitry stojí v prepočte 17 dolárov, zatiaľ čo bežné glitre sa v centre Ria predávajú za 6,50 dolára za kilogram.