Hrozba pre ľudské zdravie. V množstve rýb sa našli plasty, oceány su nimi zamorené

Uviedla to štúdia, ktorá vychádza z prieskumu 233 rýb vylovených v severovýchodnej časti Atlantiku v hĺbke až 600 metrov, publikovaná vydavateľstvom Frontiers in Marine Science.

Mnohé ryby prehltli aj niekoľko drobných častí plastu a napríklad v žalúdku 4,5 centimetrov dlhej rybky z čeľade lampovníkovitých vedci objavili 13 kúskov. Celkovo bolo vo vnútornostiach rýb nájdených 452 úlomkov plastov a teda v priemere 1,8 kusa na rybu.

Vedci zistili, že plast prehltlo 73 percent rýb, čo je jeden z najväčších ohlásených výskytov vo svete. Skúmané druhy sú dôležitým zdrojom potravy pre mnoho veľkých dravcov, ako sú delfíny, tulene, tuniaky a morské vtáky. Kontaminácia môže predstavovať hrozbu aj pre ľudské zdravie, pretože sa dostáva do potravinového reťazca. Ryby vstrebali tiež znečisťujúce chemikálie, ktoré sa na plasty buď nalepili v mori, alebo pochádzajú už z výroby.

Vedci preskúmali takisto povrchové vody Atlantického oceánu, z testov 2400 litrov zistili koncentráciu 14 kúskov plastov na 100 litrov vody. Plasty nájdené v rybách boli veľmi podobné tým v povrchových vodách. Deväťdesiat osem percent mikroplastu v rybách a 99 percent plastov objavených vo vzorkách vody boli klasifikované ako vlákna, zvyšok tvoria sploštené časti plastických hmôt.