Problémy so vzťahmi hľadajte vo svojom nevedomí

Ktorá naša zložka sa viac prejavuje v rámci vzťahov? Racionálna alebo iracionálna?
Obidve. Chybou je, ak si niekto myslí, že je to iba jedno alebo druhé. Vždy je to „tanec“ obidvoch týchto našich zložiek. Keď sa však naším vnútrom nezaoberáme, často ten drajv vychádza z tej iracionálnej sféry alebo nevedomia. Naše racio potom často iba kráča v závese a snaží sa to pochopiť alebo si to odôvodniť.

Inými slovami, ak sa nepoznáme, zohráva naše nevedomie pri vzťahoch väčšiu rolu.
Áno. Lebo poznanie iracionálna nám dovoľuje, aby ho racio vedelo mať zdravo pod kontrolou. Bez toho, aby sme nepriateľa dokonale poznali, nemôžeme s ním vytvoriť mier. Alebo mať z neho úžitok. Musíme vyjadrovať a žiť aj našu iracionálnu, neuchopiteľnú stránku.

Podľa psychológov naše nevedomie súvisí aj s tým, prečo nás niektorí ľudia až iracionálne dráždia.
Naša nevedomá stránka často nemá inú možnosť, ako na seba upútať pozornosť, iba tým, že našu neprijatú stránku zveličí u toho druhého a nás to irituje. Ide vždy o čosi, čo nemáme radi, alebo čomu sme sa vo živote málo venovali a niečo z toho nám v pozitívnom zmysle slova chýba. Vždy nás vytáčajú negatívne veci, alebo také, ktorým sme tú negatívnu nálepku dali my sami.

Väčšina ľudí si myslí, že ich nejaký človek irituje jednoducho preto, že je sám osebe iritujúci.
Ono to tak, samozrejme, aj mnohokrát je. No nie náhodou sa touto jeho vlastnosťou alebo správaním potrebujeme zaoberať. Všimnite si, ako často na tom istom človeku každému prekáža čosi iné. Mne, že je lenivý, kolegovi, že je nezodpovedný, kolegyni, že je drzý. Každý v ňom má pre seba inú poštu. Keby my sme tú jeho vlastnosť nevnímali ako svoju tému, iritoval by nás podstatne menej. Naša sloboda a vyrovnanosť so sebou samým sa prejavuje aj v tom, že nie som otrokom toho, čo ma na ňom irituje, že sa na to nechytám. Beriem to len ako fakt. No funguje to aj naopak. Vlastnosti, ktoré sa nám na druhých veľmi páčia, takisto máme vo svojom potenciáli, len sme ich dostatočne nerozvinuli. Možno len preto, že nám kedysi dávno ktosi povedal, že sa nevieme napríklad hýbať a nám sa to uložilo v nevedomí, čím sme si k tomu nadlho zaklapli cestu.

Znie to všetko rozumne, no predsa len mi nedá spýtať sa. Čím sú však všetky tieto teórie vlastne kryté? Psychológia je do veľkej miery humanitná veda, nepracuje príliš s exaktnými výskumami.
Pravdou je, že s nimi pracuje čoraz viac, hoci zo svojej podstaty bude vždy do veľkej miery humanitná, keďže každý človek je jedinečný. Za posledných dvadsať rokov sa však podarilo cez skúmanie mozgu dokázať mnohé fenomény, ktoré psychológovia v minulosti len pozorovali na sebe samých či na druhých. Nevedomie v súčasnosti svojím spôsobom skúma aj kvantová fyzika. V

Exkluzívny obsah Hospodárskych novín

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.