Chrápanie strojnásobuje riziko demencie. Tu sú spôsoby, ako s ním skoncovať

Štúdia od University of Queensland ukázala, že spánkové apnoe - keď sa dýchanie pravidelne zastaví 10 sekúnd alebo dlhšie, zvyčajne po silnom chrápaní - môže viesť k poškodeniu mozgu, pretože to znižuje jeho prívod kyslíka, píše server iNews.

Táto porucha spánku sa môže liečiť nosením spánkovej masky, ktorá fúka vzduch do krku, aby sa dýchacie cesty udržali otvorené a aby sa udržali správne úrovne kyslíka.

"Liečba spánkového apnoe môže znížiť riziko demencie. Ľudia, ktorí trpia spánkovým apnoe, majú dva až trikrát vyššiu pravdepodobnosť vzniku Alzheimerovej choroby. Mohlo by to byť preto, že hypoxia - nižšia hladina kyslíka v krvi z dôvodu slabého dýchania - spôsobuje smrť nervových buniek," povedala profesorka Elizabeth Coulsonová z Brain Institute v Queenslande.

Spánkové apnoe môže tiež viesť k ďalším zdravotným problémom vrátane vysokého krvného tlaku, spôsobiť infarkt a mŕtvicu. Príznaky zahŕňajú extrémnu ospalosť a únavu v priebehu dňa a vystavenie pacientov riziku zaspávania na pracovisku, čo by mohlo byť nebezpečné a dokonca život ohrozujúce pre tých, ktorí riadia a používajú ťažké stroje.

Iní sa stávajú depresívnymi, podráždenými a majú problémy s koncentráciou, čo narúša ich každodenný život a vzťahy. 

Pozrite sa na niektoré zaujímavé a účinné spôsoby, ako môžu ľudia riešiť svoj problém s chrápaním: