Ženy si umývajú ruky lepšie ako muži. Tu je návod, ako na to

Ženy v tomto ohľade ale dopadli lepšie ako muži, zistila podľa serveru iDNES štúdia súkromnej rehabilitačnej vysokej školy v Heidelbergu.

Desiatka študentov zhruba mesiac čo najnápadnejšie sledovala správanie mužov a žien na verejných toaletách a umyvárňach v Heidelbergu a okolí a na vzorke zhruba tisíc ľudí okrem iného konštatovali, že asi 11 percent mužov si ruky neumýva vôbec a len 51 percent používa mydlo.

Vedci zdôraznili, že obe pohlavia majú v hygiene čo doháňať. Kým 11 percent pozorovaných mužov si ruky neumylo vôbec, u žien to boli len tri percentá. Vodou a mydlom si ruky umylo 82 percent žien, ale len 51 percent mužov.

"Študenti psychológie postávali čo najnápadnejšie umyvárňach reštaurácií rýchleho občerstvenia, na odpočívadlách, na stanici i v jedálni," povedal podľa agentúry DPA vedúci štúdie Frank Musolesi. Autori štúdie nedokážu odhadnúť, ako by sa výsledky zmenili, keby boli pozorovaní ľudia pri umývadle úplne sami.

Štúdia dospela k ešte výraznejším rozdielom v hygienických návykoch mužov a žien ako prieskum, ktorý v roku 2013 uskutočnila Spolková centrála pre zdravotnícku osvetu (BZgA). Deväťdesiatpäť opýtaných mužov vtedy tvrdilo, že po použití toalety si umývajú ruky "takmer vždy". U žien to bolo dokonca 98 percent.

Práve v zimnom období je podľa Musolesiho dôkladné umývanie rúk dôležité. "Poučenie znie: Umývajte si dôkladnejšie ruky a budete potrebovať menej práškov," povedal vedúci štúdie.

Správne umývanie zaberie až 30 sekúnd
Ak by sa ľudia z heidelberského pozorovania sčítali, neumylo si ruky po použití záchodov zhruba sedem percent z nich. Dvadsaťsedem percent si opláchlo ruky iba vodou a približne 58 percent síce siahlo aj k mydlu, ale neumylo si ruky s požadovanou dôkladnosťou. Len približne osem percent si umylo ruky tak, ako to odporúča BZgA: Najmenej 20 sekúnd vodou i mydlom - a nielen dlane, ale aj priestory medzi prstami.

V inom prieskume BZgA na umývanie rúk uviedlo 87 percent ľudí, že si umývajú ruky pokiaľ možno mydlom alebo čistiacim mliekom. Ale len 38 percent respondentov dodržiava odporúčaný čas umývania aspoň 20 sekúnd.

"Často sa zabúda, aká dôležitá je ochranná funkcia umývania rúk," povedala k tomu riaditeľka BZgA Heidrun Thaissová. Dôkladným umývaním rúk sa podľa nej dá predísť žltačke, prechladnutiu, chrípke i hnačkám.

A ako také správne umývanie rúk vyzerá? Celý proces trvá asi 20 až 30 sekúnd. Použite vždy dostatočné množstvo mydla a nezabudnite dôkladné umývanie dlaní, chrbtov ruky a tiež priestory medzi prstami. Potom opláchnite ruky vodou a osušte jednorazovým papierovým uterákom.