Fakty o nespavosti, o ktorých by ste mali vedieť

Nedostatok spánku prináša nielen množstvo fyzických ťažkostí, ale tiež nepriaznivo ovplyvňuje vašu duševnú pohodu. Na rozdiel od všeobecného presvedčenia sú problémy spánku medzi deťmi a tínedžermi prevažne spôsobené kvôli dostupnosti počítačových hier, internetu a televízie, píše HealthSite.

Štúdie ukazujú, že to má za následok nielen zdravotné problémy, ako je obezita, kognitívne poruchy a emočné poruchy, ale u dospelých vedú poruchy spánku k širokému spektru zdravotných problémov, ako je cukrovka, kardiovaskulárne ochorenia, úzkosť, depresia, predčasné starnutie, alkoholizmus a závislosť na iných návykových látkach.

Chronické obmedzenie spánku medzi mnohými jednotlivcami môže nakoniec ovplyvniť spoločnosť z hľadiska straty produktivity a zvýšených nákladov na zdravotnú starostlivosť. Medzitým je tu niekoľko  faktov o nespavosti založených na rôznych štúdiách, o ktorých by ste mali vedieť. Prečítajte si o nich v galérii.

Nekvalitný spánok môže začať vo vašich génoch

Nespavosť ste mohli zdediť od vašich rodičov, tvrdí nová štúdia uverejnenej v časopise Nature.

Viac ako 30 000 amerických vojakov dalo svoje genómy sekvenovať ako súčasť štúdie. Na základe tejto zbierky sekvencií a výsledkov prieskumov výskumníci zistili, že časti chromozómu sedem vyzerajú byť spojené s nespavosťou vojakov. Nespavosť bola tiež spojená s génmi, ktoré môžu kontrolovať, ako sa oblasť mozgu, ktorá vysiela signály v určitom vzore počas spánku, rozvíja.

Už dávnejšie sa vedelo, že nespavosť môže mať genetické korene, ale mnohé predchádzajúce štúdie na to používali dvojčatá. Výsledky tohto výskumu sa však nemusia uplatňovať, ak trpíte nespavosťou len krátku dobu, alebo ak nie ste mužom európskeho pôvodu.