Zahynul najstarší pavúk. Mal 43 a nebolo to kvôli starobe

Dotyčný pavúk, latinsky zvaný Gaius villosus, z podradu vtáčkarov, ďaleko prekonal predchádzajúci rekord. Ten držala 28-ročná mexická tarantula, aspoň podľa štúdie publikovanej v časopise Pacific Conservation Biology Journal.

Vtáčkar nazývaný "číslo 16" umožnil vedcom, aby sa dozvedeli viac o správaní pavúka, ktorý sa vyskytuje po celej Austrálii, vrátane súkromných záhrad.

"Podľa nášho názoru je to najstarší exemplár pavúka, ktorý bol sledovaný. Jeho dlhá história nám dovolila dozvedieť sa viac o správaní týchto pavúkov a populačnej dynamike," povedala výskumníčka Leanda Masonová z univerzity v Curtine na západe Austrálie.

"Číslo 16" bolo objavené v roku 1974, keď austrálska špecialistka na pavúky Barbara Yorková Mainová, ktorá má teraz 88 rokov, začala s výskumom vtáčkarov v regióne Wheatbelt na západe krajiny.

"Vďaka jej rozsiahlemu výskumu sme dokázali zistiť, že dlhovekosť vtáčkarov je daná ich biologickým cyklom a najmä spôsobom, akým žijú v buši, ich usadenou povahou a ich metabolizmom," dodala Masonová.

Spomínaný pavúk bol skúmaný v prirodzenom prostredí. Samičky vtáčkarov trávia väčšinu svojho života v rovnakej nore a jej blízkosti. Vedci toto miesto označili a pravidelne pozorovali.

Výskum tiež umožnil lepšie pochopiť, ako človek tieto druhy ohrozuje, vrátane globálneho otepľovania a odlesňovania.

Vtáčkari zvyčajne žijú päť až 20 rokov. Pre ľudí nepredstavujú veľkú hrozbu, ich uhryznutie ale môže byť bolestivé.