Kožný nádor môže byť aj tmavá škvrnka pod nechtom

Varujúce by malo byť tiež novo vzniknuté kožné znamienko po tridsiatom piatom roku veku alebo mesiace sa nehojací vriedok. 

Podľa predsedu Českej dermatologickej spoločnosti Českej lekárskej spoločnosti Jána Evanjelistu Purkyně Petra Arenbergera tmavé prejavy nádorov na dlaniach alebo chodidlách, takzvaný akrolentiginózny melanóm, tvoria asi päť percent všetkých melanómov. Často sú ale zamieňané za bradavicu, modrinu či mozoľ.

"Včasné rozpoznanie melanómu je pre prognózu pacienta úplne kľúčové. Aj napriek tomu, že je akrolentiginózny melanóm zriedkavá forma, v posledných rokoch sa ich počet na našom pracovisku zdvojnásobil a títo pacienti majú veľmi zlú prognózu," dodala dermatologička Monika Arenbergerová.

Melanómy sú vôbec najčastejšími druhmi rakoviny, len malá časť je ich ale zhubných. Napriek tomu počet pacientov rastie. Chorých ale vďaka včasnému odhaleniu a lepšej liečbe zomiera takmer rovnako. 

Najčastejšie ochorejú ľudia vo veku 55 až 59 rokov. Prvými príznakmi sú zmeny na materských znamienkach na koži. Útvar typicky mení svoje sfarbenie a okraje, mení svoju veľkosť, vyklenuje sa nad povrch alebo môže svrbieť alebo krvácať. V pokročilých prípadoch má pacient zväčšené lymfatické uzliny.

Rizikom pre vznik nádorov je spálenie kože slnkom, najmä v detskom veku, a dlhodobý alebo častý pobyt v rovníkových oblastiach sveta. Vplyv má tiež takzvaný fototyp kože, najviac ohrození sú ľudia svetlovlasí a modrookí so svetlou kožou. U desatiny chorých sa nádor nájde aj u niektorého z rodinných príslušníkov.