Plasty sú aj v najhlbšom kúte Zeme. V Mariánskej priekope našli igelitku

Na základe nedávno zverejnenej štúdie tímu japonských vedcov to napísal magazín National Geographic. Bádatelia tvrdia, že plastový odpad je všadeprítomný aj viac ako 6 000 metrov pod hladinou.

Závery vychádzajú z fotografií a videí vytvorených za uplynulých tridsať rokov diaľkovo ovládanými hlbokomorskými prístrojmi japonských oceánografov, ktorí mapujú prítomnosť odpadu v hlbinách oceánov. Materiály zachytené pri tisícoch ponorov boli sprístupnené k verejnému použitiu vlani na jar.

"Z 5 010 ponorov v databáze bolo zaznamenaných 3 425 človekom vyrobených predmetov. Vyše 33 percent odpadu tvorili makroplasty, z ktorých 89 percent boli výrobky určené na jedno použitie, a tieto pomery v hĺbkach viac ako 6 000 metrov ešte narástli na 52, resp. 92 percent. Hĺbkovým rekordom bola plastová taška v 10 898 metroch pod hladinou v Mariánskej priekope," uvádzajú autori výskumu.

Dáta podľa vedcov ukazujú, že vplyv suchozemských aktivít človeka už sa rozšíril aj do najtemnejších hlbín oceánu v oblastiach vzdialených viac ako 1 000 kilometrov od pevniny.

Tiež sa zistilo, že kusy plastov bežne prichádzajú do kontaktu s morskými organizmami, keď sa napríklad namotávajú na živočíchy. Hlbokomorské organizmy sa nachádzali na 17 percentách záberov plávajúceho plastového odpadu.

Jedinou efektívnou možnosťou, ako zabrániť ďalšiemu ohrozeniu ekosystémov v morských hlbinách, je podľa autorov spomínaného výskumu regulácia výroby jednorazových plastových produktov a obmedzenie ich prúdenia na otvorené more. National Geographic v tejto súvislosti cituje štúdiu z roku 2017, ktorá zistila, že väčšinu plastového odpadu do morí a oceánov prináša desiatka riek pretekajúcich husto zaľudnenými regiónmi.