Aj muži môžu byť v prechode. Ako sa prejavuje andropauza?

V Poprade sa preto spojili viacerí špecialisti, aby pacientom v tomto období poskytli kompletnú starostlivosť.

Hoci si to mnohí muži neuvedomujú, aj v ich prípade dochádza k poklesu tvorby testosterónov. Mužský prechod, andropauza či climacterium virile. Tak je toto obdobie v živote muža označované. Príznaky sú takmer totožné s menopauzou. Chlap je unavenejší, podráždený, bez chuti na sex. Výnimkou nie sú  poruchy erekcie, spomalený metabolizmus, pocity úzkosti, priberanie, úbytok svalovej hmoty i bolesti kĺbov.

Väčšina mužov sa však o svojich pocitoch a o telesných zmenách nechce rozprávať. Navštíviť urológa, sexuológa či psychológa by však mali aj oni. Dôsledným a komplexným vyšetrením sa totiž môžu vylúčiť ďalšie závažnejšie ochorenia.

Ateroskleróza je v tomto období veľkým skrytým nepriateľom muža. Usádzanie tukových látok do poškodenej cievnej steny môže skončiť náhlym infarktom alebo mozgovou porážkou. Ako u žien, tak i mužov je okrem aterosklerózy zvýšené riziko osteoporózy.

"Nie sú ňou ohrozené len ženy, ale aj muži, aj keď o tom málo vie, ale je to fakt. Pokles hladiny mužských pohlavných hormónov jednoznačne vedie k vzniku osteoporózy a samozrejme aj k zlomeninám. Muži sú tá cieľová skupina, na ktorú sa v rámci tohto ochorenia vôbec nemyslí. Zlatý štandart je denzinometrické vyšetrenie hladiny hustoty kosti, na Slovensku máme dostatok takýchto prístrojov, liekov a napriek tomu  stále veľa pacientov nie je diagnostikovaných," vysvetľuje ortopéd MUDr. Ján Marcinko.

„V našej ordinácii sme pripravení pomôcť každému. Je len na nás, ako sa vo svojom tele budeme cítiť. Veď pauza ešte neznamená koniec,“ hovorí MUDr. Janka Holešovská, vedúca lekárka medicínsko-estetického centra Medicor v Poprade.