Riziko vzniku rakoviny kože stúpa. Lekárka radí, ako sa chrániť

Kým v roku 1930 bolo riziko vzniku rakoviny kože v pomere 1:1500, v súčasnosti je to už 1:100. Nadmerné slnenie je hlavným spúšťačom tohto ochorenia. Spôsobuje však i rad ďalších závažných nepríjemností, ako sú alergické reakcie, rýchlejšie starnutie pokožky či poškodenie vrchnej vrstvy s následným zápalom. To poznáme ako „spálenie sa.“ Vyústiť môže až do vzniku pľuzgierov.

Problematické znamienka

Rakovina kože sa úzko spája so znamienkami. „Asi štvrtina najagresívnejšieho nádoru kože – melanómu - vzniká z tzv. materského znamienka, ktoré sa, aj pod vplyvom nadmerného slnečného žiarenia,  môže zvrhnúť na rakovinu kože,“ vysvetľuje MUDr. Janka Holešovská, MBA, vedúca lekárka medicínsko-estetického centra Medicor v Poprade.

Každé znamienko, ale aj akýkoľvek novovzniknutý útvar na koži, ktorý sa začne zväčšovať, prípadne meniť farbu, vyvoláva pocit svrbenia, začne krvácať alebo sa z neho začne vylučovať tekutina, prípadne sa jednoducho začne správať abnormálne, by mal prezrieť kožný lekár. „V dnešnej dobe evidujeme veľmi veľa rôznych modifikácii nádorov kože. Každé podozrivé znamienko by preto malo byť skontrolované dermatoskopom, podľa potreby chirurgicky odstránené a odoslané na histologické vyšetrenie,“ upozorňuje lekárka.

Nie každé

To, že znamienka sú v spojitosti s nebezpečným slnením sa najčastejším spúšťačom melanómu, ešte neznamená, že z každého musí byť zákonite zhubný nádor. Je tu ešte niekoľko ďalších faktorov, ktoré ovplyvňujú vznik malígneho, teda zhubného, melanómu. „Patrí medzi ne aj samotný typ pokožky. Čím viac pigmentu pokožka obsahuje, tým je odolnejšia voči slnečnému žiareniu a naopak. Riziko vzniku zhubných nádorov rastie aj so zvyšujúcim sa vekom, zníženou funkciou imunitného systému. Existuje úzke prepojenie s dedičnosťou a rodinnou anamnézou. Ohrození sú tiež ľudia s mnohopočetnými znamienkami na koži a tiež ľudia, ktorí sa nechránia pred vplyvom UV žiarenia na pokožku.“

Ako sa chrániť?

„Vyhýbať sa priamemu pobytu na slnku by sme sa mali najmä v čase obeda, a to aj za zamračeného počasia. UV žiarenie totiž preniká i cez oblaky, rovnako sa odráža od vodnej hladiny. Nemenej dôležitý je výber kvalitného opaľovacieho krému s ohľadom na náš fototyp. Ideálne je natrieť sa aspoň 30 minút pred odchodom na priame slnko a na tvár aplikovať opaľovací krém určený pre ňu,“ radí Holešovská.

Slniť by sme sa mali postupne, chrániť je potrebné aj exponované miesta ako pery, ušnice, kolená. Pokožku by sme mali natierať pravidelne, aspoň každé dve hodiny. Ani vodeodolné prípravky totiž nechránia celý deň. Nemenej dôležité je ošetrenie pokožky po opaľovaní. Siahnuť by sme mali podľa lekárky po hydratačných krémoch, keďže slnko pokožku vysušuje.

Prevenciou je rozhodne i pravidelná návšteva špecialistu, prípadne svojpomocné vyšetrenie. Včas diagnostikovaný nádor kože má oveľa lepšiu prognózu.