Nebezpečenstvo skryté v rastlinách. Ktoré nám škodia a ako sa brániť?

Prinášame vám tipy, na čo si dávať pozor.

Ak ste českú filmovú klasiku s Adélou v hlavnej role videli ešte pred dovŕšením desiatich rokov, rešpekt voči rastlinám sa vám určite vryl hlboko pod kožu. Vy ostatní si ho môžete dobudovať v anglickej záhrade Alnwick, kde vás na bráne víta nápis „Tieto rastliny môžu zabíjať“ a za bránou najjedovatejšie druhy sveta. Alebo aj pri čítaní nášho článku.

Nebojte sa, nechystáme sa šíriť paniku, no v týchto teplých mesiacoch sa oplatí pripomenúť si, že rastlinami sa každoročne v priemere otrávi okolo 350 Slovákov. A že ich počet neustále stúpa.

Riziko menom tis
„Je zrejmý vzostup intoxikácií plodmi a inými časťami jedovatých rastlín, najmä u detí v predškolskom veku. Častou príčinou otravy býva lákavý vzhľad rastlín – farba, tvar, vôňa, prípadne podobnosť niektorých jedovatých rastlín – alebo ich častí so známymi nejedovatými rastlinami,“ informuje Silvia Plačková z Národného toxikologického informačného centra (NTIC).

Kým deti medzi dvomi až piatimi rokmi sa rastlinami najčastejšie otrávia náhodne, dospievajúca mládež po nich siaha pre psychotropné účinky – najmä po durmane. A existuje aj tretia kategória užívateľov: ktorí si rastlinu zvolia ako prostriedok na dobrovoľný odchod zo sveta. Najčastejšie túto smutnú úlohu plní odvar z mimoriadne jedovatého tisu obyčajného.

Slovenské štatistiky nemáme k dispozícii, český toxikológ Jaroslav Klan sa však pre magazín Pátek LN vyjadril, že v ich krajine takto spáchajú samovraždu asi tri ženy ročne: „Niekde sa dočítajú, že táto smrť je pomerne rýchla, pretože vlastne dôjde k zástave srdca. Avšak takých rastlín, ktoré usmrtia za dve-tri hodiny, je vo svete more!“ vysvetľuje. „Jeden policajt na

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.