Nebezpečenstvo skryté v rastlinách. Ktoré nám škodia a ako sa brániť?

Prinášame vám tipy, na čo si dávať pozor.

Ak ste českú filmovú klasiku s Adélou v hlavnej role videli ešte pred dovŕšením desiatich rokov, rešpekt voči rastlinám sa vám určite vryl hlboko pod kožu. Vy ostatní si ho môžete dobudovať v anglickej záhrade Alnwick, kde vás na bráne víta nápis „Tieto rastliny môžu zabíjať“ a za bránou najjedovatejšie druhy sveta. Alebo aj pri čítaní nášho článku.

Nebojte sa, nechystáme sa šíriť paniku, no v týchto teplých mesiacoch sa oplatí pripomenúť si, že rastlinami sa každoročne v priemere otrávi okolo 350 Slovákov. A že ich počet neustále stúpa.

Riziko menom tis
„Je zrejmý vzostup intoxikácií plodmi a inými časťami jedovatých rastlín, najmä u detí v predškolskom veku. Častou príčinou otravy býva lákavý vzhľad rastlín – farba, tvar, vôňa, prípadne podobnosť niektorých jedovatých rastlín – alebo ich častí so známymi nejedovatými rastlinami,“ informuje Silvia Plačková z Národného toxikologického informačného centra (NTIC).

Kým deti medzi dvomi až piatimi rokmi sa rastlinami najčastejšie otrávia náhodne, dospievajúca mládež po nich siaha pre psychotropné účinky – najmä po durmane. A existuje aj tretia kategória užívateľov: ktorí si rastlinu zvolia ako prostriedok na dobrovoľný odchod zo sveta. Najčastejšie túto smutnú úlohu plní odvar z mimoriadne jedovatého tisu obyčajného.

Slovenské štatistiky nemáme k dispozícii, český toxikológ Jaroslav Klan sa však pre magazín Pátek LN vyjadril, že v ich krajine takto spáchajú samovraždu asi tri ženy ročne: „Niekde sa dočítajú, že táto smrť je pomerne rýchla, pretože vlastne dôjde k zástave srdca. Avšak takých rastlín, ktoré usmrtia za dve-tri hodiny, je vo svete more!“ vysvetľuje. „Jeden policajt na

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.