Smrť plastom. Veľrybu zabili igelitové vrecia, v žalúdku ich mala 80

Veľryba podľa informácií v piatok zomrela potom, čo vyvrátila päť igelitových vriec. Počas pitvy ich bolo v žalúdku objavených celkom 80 spolu s ďalšími plastovými predmetmi, píšu Lidovky.

"Tieto plastové odpady spôsobili veľrybe komplikácie a nebola schopná loviť si potravu," oznámilo podľa agentúry Reuters thajské Oddelenie morských a pobrežných zdrojov. Podľa jej riaditeľa Jatuporna Buruspata veľryba predmety zjedla s tým, že sa jedná o jedlo. Tento živočíšny druh sa obvykle živí  chobotnicami alebo malými rybami.

Thajčania vyprodukujú veľké množstvo plastového odpadu, vláda sa to však snaží zmeniť a pomocou kampaní nabáda obyvateľov k striedmejšiemu užívaniu plastových vrecúšok výmenou za opakovateľne používateľné vrecia.

Rovnaké snahy má aj oddelenie vedené Buruspatou. "Využijeme príbeh veľryby a vyzývame všetky sektory, aby ukázali svoje zámery obmedziť používanie plastu v Thajsku," povedal. Verejnosť chcú upozorniť počas Svetového dňa oceánov, kerý tento rok pripadne na piatok 8. júna.

Po celom svete sa ročne dostáva do oceánov vyše osem miliónov ton plastu. Tu zabíjajú morské živočíchy a dostávajú sa tak aj do ľudského potravinového reťazca.