Muži a ženy prežívajú depresiu inak. U tohto pohlavia končí častejšie samovraždou

Choroba, ktorá postihuje mužov a ženy naprieč kontinentmi aj spoločenskými vrstvami a niekedy končí samovraždou. Len v USA si ročne siahne na život 45 tisíc ľudí, v siedmich prípadoch z desiatich sú to muži, píše iDNES.cz.

Nie všetky samovraždy súvisia so psychickými chorobami, depresia je však jednou zo závažných príčin. Neobzerá sa totiž na nič. Môžete byť sebeúspěšnější vo svojej profesii, obdivovanou celebritou alebo vedcom obdareným vysokou inteligenciou, zákerná choroba si však nevyberá.

Hoci mnohé príznaky ochorenia sú spoločné, prežívajú podľa odborníkov muži a ženy depresiu pomerne odlišne. A znalosť týchto rozdielov je úplne zásadná pre pochopenie tejto duševnej choroby.

​​"Ženy oveľa prirodzenejšie vnímajú svoje emócie a ak trpia depresiou, dokážu ich lepšie popísať," vysvetľuje na stránkach LiveScience doktorka Jill Goldsteinová z Centra pre ženské zdravie a rodovú biológiu v Birminghame.

Naopak muži podľa ťažkosti spočiatku nespájajú so psychickou chorobou a majú tendenciu negatívne emócie odmietať alebo dokonca skrývať, čo môže viesť k zhoršeniu stavu. "Hoci ženy majú od prírody väčšiu pravdepodobnosť, že sa u nich rozvinie depresia, častejšie túto chorobu prehliadneme u mužov," dodáva doktorka Goldsteinová.