Záhadná smrť baobabov. Najzvláštnejšie stromy Afriky vymierajú

Ich výživné listy sú konzumované voľne žijúcimi a domestikovanými zvieratami, ale aj ľuďmi. Vláknitá kôra je tkaná do látok, košov a lán a používa sa v tradičnej medicíne, uvádza Forbes. Samotný strom je dôležitým zdrojom vody a ovocia a ich dutiny sú dostatočne veľké pre bary, kostoly alebo väznice pre ľudí a útočisko pre zvieratá hľadajúce úľavu od horúceho slnka.

Africký baobab z druhu Adansonia digitata, je najväčšia a najdlhšia kvitnúca rastlina. Keď je ešte mladý, jeho plody sa podobajú obrovským klobásam. Jeho mimoriadna rýchlosť rastu závisí od vody, buď od zrážok alebo prítomnosti podzemných vôd. Prítomnosť týchto stromov tak môže odhaliť skrytý vodný tok. Na prežitie musia nasať aspoň 70 percent svojho objemu vo vode.

Nová štúdia sa zaoberá aj tajomstvom, prečo mnohé z týchto podivných stromov odumreli. Na jej uskutočnenie výskumníci prečesali knihy, články a internet a požiadali miestnych Afričanov, aby našli najväčšie baobaby. Vedúci tímu vyvinul spôsob, akým určil vek starých kmeňov bez toho, aby im ublížili.

Vedci považovali baobaby za dobrú výzvu, lebo iní tvrdili, že z ich dreva bolo vek ťažké určiť. Tím datoval viac ako 60 stromov a odhalil, že na rozdiel od väčšiny ostatných stromov baobabom namiesto vetví vyrastajú nové kmene, ktoré im vytvárajú ich obrovské duté interiéry.

Niektoré z týchto stromov sú staršie ako 2000 rokov, informujú vedci. Ale v roku 2011 najstarší známy exemplár menom Panke, ktorý vyklíčil pred približne 2450 rokmi, umrel. A teraz odumrelo sedem ďalších z 13 najstarších stromov a päť zo šiestich najväčších stromov.

Majú podozrenie, že klimatická zmena - a podzemná voda, ku ktorej sa korene ťažšie dostanú - môže mať niečo spoločné so zánikom stromov. Poukazujú však tiež na to, že každý z nich počas svojho života prešiel vlhšími, suchšími, chladnejšími a teplejšími podmienkami, ktoré ho stresujú. Bez ohľadu na príčinu tieto záhadné úmrtia budú mať veľký vplyv na juh Afriky, pretože kôra, korene, semená a ovocie stromov sú kľúčovými zdrojmi potravy pre mnohé zvieratá.