Doprajete si občas pohárik alkoholu? Môžete prežiť abstinenta

Nové výskumy podľa Lidoviek však naznačujú, že ľudia, ktorí majú menej ako sedem alkoholických nápojov týždenne, majú nižšie riziko rakoviny alebo predchádzajúcej smrti než ľudia, ktorí nepijú vôbec.

Nie je tajomstvom, že príliš alkoholu škodí. Niektoré výskumy dokonca naznačujú, že len jeden pohárik vypitý nad týždenný limit, ktorý zodpovedá približne piatim pohárom vína alebo piatim pollitrom piva, môže skrátiť život o 30 minút.

Podľa výskumu Andrewa Kunzmanna z Univerzity v severoírskom Belfaste situácia ale nie je taká hrozná. Na vzorke takmer 100-tisíc ľudí so svojím tímom skúmal vplyv konzumácie alkoholu na úmrtnosť a riziko ochorenia rakovinou.

Výsledky, o ktorých píše server Businessinsider, hovoria, že ľudia, ktorí vypijú menej ako sedem alkoholických nápojov týždenne, sú podľa výskumníkov vystavení najnižšiemu riziku skoršieho úmrtia alebo ochorenia rakovinou. Abstinenti majú o sedem percent vyššie riziko, že zomrú skôr alebo dostanú rakovinu, zatiaľ čo ľudia, ktorí vypijú denne viac ako tri alkoholické nápoje, majú riziko vyššie o dvadsať percent. Alkoholický nápoj je pritom podľa výskumníkov napríklad pivo strednej sily.

Dôkaz pre informované rozhodnutie
"Pitie alkoholu je osobný výber a nie je naším cieľom hovoriť ľuďom, či ho môžu alebo nemôžu piť," napísal Kunzmann pre The Conversation. "Cieľom štúdie je ponúknuť silný dôkaz, aby mohli ľudia robiť informované, zdravé rozhodnutie o svojej konzumácii alkoholu," zhrnul dôvody autor štúdie. Konzumácia alkoholu je navyše neoddeliteľnou súčasťou celého radu kultúr.

Výskumníci započítali do štúdie aj ďalšie údaje o životnom štýle ako napríklad fajčenie alebo spôsob stravovania, výsledky ale mohlo skresliť bohatstvo jednotlivých účastníkov. "Ľudia, ktorí pijú striedmejšie, sú často bohatší, takže môžu mať aj lepší prístup k zdravotnej starostlivosti alebo môžu byť fyzicky aktívnejší," načrtol Kunzmann, čím môžu byť výsledky ovplyvnené.

Výsledky vyzerajú pozitívne najmä pre tých, ktorí si občas radi doprajú pohárik. Hoci však celkové riziko ochorenia rakovinou alebo skoršieho úmrtia bolo najnižšie u ľudí, ktorí vypijú menej ako sedem pohárov týždenne, s akoukoľvek konzumáciou alkoholu stúpalo riziko ochorenia rakovinou. K dobre znejúcemu záveru tak výskumníci dospeli najmä na základe pravdepodobného pozitívneho vplyvu miernej konzumácie alkoholu na kardiovaskulárny systém, čo môže predĺžiť dĺžku života.