Čo jedol Ötzi pred smrťou? Vedci odhalili ďalšie tajomstvo Ľadového muža

Ukázalo sa, že zosnulý sa skutočne stal obeťou zločinu ale pred 5300 rokmi. Vďaka ľadu bolo telo zakonzervované a my teraz najstaršiu európsku múmiu poznáme pod menom Ötzi. Po viac ako štvrťstoročí je stále cenným zdrojom informácie o živote starých Európanov. Najnovšie fakty prinášajú výsledky analýz Ötziho žalúdka, ktoré vyšli v odbornom časopise Cell Press, a ktoré poodkrývajú, ako sa vtedajší ľudia stravovali, uvádzajú Lidovky.

Asi najväčšie prekvapenie prinieslo zistenie že z nestrávenej potravy bola zhruba polovica zložená z tukov. U moderného človeka pritom tvorí tuk len zhruba 10 percent jedla. Ötziho strava bola teda oveľa bohatšia na energiu, ako tá súčasná. Vysvetlením budú zrejme náročné klimatické podmienky, v ktorých Ötzi žil. Jeho telo bolo objavené vo výške 3210 metrov na morom.

"Ak uvážime nadmorskú výšku, v ktorej Ötzi lovil, je zrejmé, že potreboval taký prísun energie," uviedol doktor Frank Maixner z inštitútu pre výskum múmií Eurac v Bolzane pre BBC.

V jeho tele sa tiež našla baktéria Helicobacter pylori. Tá je bežná aj v súčasnej populácii a pravdepodobne môže za vznik žalúdočných vredov a niektorých nádorových ochorení zažívacieho ústrojenstva. V minulosti to tak ale byť nemuselo. "Možno že išlo o vtedy užitočnú baktériu, ktorá uľahčovala trávenie surového mäsa a ktorá sa neskôr stala patogénnou," hovorí bakteriológ Albert Zink z inštitútu v Bolzane.

Násilná smrť stará päť tisícročí
O okolnostiach Ötziho smrti sa dlho viedli spory, z radu výskumov však vyplýva, že rozhodne nebola prirodzená. Vďaka röntgenovým snímkam sa podarilo preukázať, že muž bol zasiahnutý šípom do ľavého ramena a že k zraneniu došlo nedlho pred jeho smrťou. Tomuto nálezu zodpovedala aj diera v jeho hornej vrstve oblečenia. Podľa ďalších štúdií navyše Ötzi utrpel tiež vážne poranenia hlavy.

Okolnosti Ötziho smrti dokresľujú tiež najnovšie výskumy žalúdka. Žalúdok bol totiž v tom čase plný. Ötzi sa pred stretom s iným človekom, ktorý ho stál život, niekde v pokoji do sýtosti najedol. Zdá sa teda, že samotnú potýčku dopredu neočakával.