V USA skúmal rakovinu a vrátil sa domov. Slovensko zlyháva, tvrdí špičkový vedec

Po 20 rokoch vo svetových vedeckých inštitúciách sa vrátil domov na Slovensko. Biochemik Pavol Čekan si založil startup a verí, že to bude s vedou v budúcnosti lepšie. 

"Mám rád veľké výzvy a toto je jedna z nich. Som pripravený pasovať sa s tým," tvrdí o podnikaní vo vede. Dlhé roky sa špecializuje na diagnostiku rakoviny a s niektorými postupmi, ktoré sú u nás štandardom, nesúhlasí. 

"Najväčší problém je v tom, že naše zdravotníctvo je v niektorých aspektoch naozaj v zlom stave. Náš predseda vlády hovorí, že ľudia si všímajú iba rozbité okná a zlé postele,  ale dôležité je, že majú špičkovú chirurgickú miestnosť.

Ja to vidím inak. Máme 15-tisíc ľudí, ktorí zomierajú na onkologické ochorenia a vrámci OECD patríme na druhé miesto v úmrtnosti na rakovinu. Sú to alarmujúce čísla, ktoré hovoria, že zdravotníctvo funguje nie úplne dobre. Systém sa nedokáže dostať k pacientovi a liečiť ho." 

Kde je problém? Prečo nemáme včasnú a správnu diagnostiku? "Ak sa rakovina odhalí skoro, nemusí to byť taký vážny problém. Môžeme zakročiť chirurgicky alebo použiť cielenú chemoterapiu a malý nádor zničiť.  Je dôležité, aby sme použili personalizovanú, modekulárnu diagnostiku. Tá nám umožní presne nastaviť správnu terapiu, správny počet dávok. A to nemusí iba chemo, ale aj imunoterapia či rádioterapia. A v tomto na Slovensku zlyhávame. V USA, Islande či Holandsku sú oveľa ďalej."

Prečo to tak je? "Hlavným problémom sú peniaze. Za málo peňazí je málo muziky a v zdravotníctve to platí. Musíme naliať do systému ďaleko viac peňazí. Treba ľudí presvedčiť, že je to dôležité."