Chcete počať dieťa? Dajte si denne malé pivo, radia mužom vedci

Štúdia milánskeho Fondazione Policlinico zisťovala pijanské zvyklosti 323 mužov a skúmaniu podrobila aj ich spermie. Ukázalo sa, že tí, ktorí si alkohol dopriali len veľmi striedmo, prevyšovali pijanov aj abstinentov nielen v počte spermií, ale aj v ich kvalite, uvádza iDNES.

Za striedme pitie pritom výskumníci pod vedením doktorky Eleny Ricci považovali dennú spotrebu zhruba jednej tretinky piva alebo malého pohára vína. Predpokladajú pritom, že antioxidanty obsiahnuté vo víne a látka zvaná xanthohumol, ktorá je súčasťou zloženia piva, pomáhajú zlepšovať kvalitu spermií.

"Zistili sme, že muži, ktorí konzumovali týždenne od štyroch do siedmich jednotiek (zodpovedajúcich približne 1 malému pivu či poháru vína - pozn. red.), mali väčší objem spermy a vyšší počet spermií než tí, ktorí pili menej či oveľa viac," informovala vedúca výskumu Elena Ricci.

"Pri skúmaní tejto skupiny mužov sme došli k záveru, že striedma konzumácia alkoholu má pozitívny vplyv na kvalitu spermií," dodala Ricci, ktorá zároveň upozornila na to, že vzťah medzi alkoholom a mužskou plodnosťou stále zostáva veľmi kontroverzný a že vysoká konzumácia alkoholu podľa skorších štúdií poškodzuje spermie.

Pre mužov, ktorí plánujú rodinu, je to rovnako dobrá správa ako tá, ktorú pred časom publikovala kalifornská Loma Linda University School of Medicine. Tamojší tím totiž dospel k zisteniu, že muži, ktorí jedia mäso, majú kvalitnejšie spermie a k tomu ešte vo vyššej koncentrácii.