Nemci objavili obrovské tropické kliešte. Môžu šíriť nebezpečné horúčky

Okrem gigantických rozmerov odlišuje parazity už na prvý pohľad tmavo hnedá farba a pruhované nohy. Momentálne ešte nie je jasné, či ide o ojedinelé nálezy, alebo rozšírenie nového druhu v strednej Európe, píše iDNES.cz. 

Nemecké úrady oznámili nález siedmich exemplárov afrického druhu Hyalomma marginatum. Objav potvrdila už univerzita v Hohenheime aj Inšitút mikrobiológie spadajúci pod armádu.

Rovnaký druh sa v Nemecku vyskytol tiež v rokoch 2015 a 2017. Vždy išlo o nález jediného kliešťa. Výskumníci sa obávajú, že by sa tento tropický parazit mohol v krajine rozšíriť.

Gigantické rozmery a zvláštne sfarbenie
Kliešte rodu Hyalomma môžu narásť až do veľkosti dvoch centimetrov, čo je podstatne viac, ako pri bežnom európskom druhu Ixodes ricinus. Rozoznať sa dajú veľmi ľahko. Majú neobvyklú veľkosť a pozornosť budia aj ich pruhované nohy. Vedci objavili tieto kliešte prisaté na koňoch.

Podľa stanice Deutsche Welle jeden kliešť penášal nebezpečnú baktériu, ktorá vyvoláva horúčku. Zatiaľ čo európsky druh tohto roztoča šíri najčastejšie encefalitídu a boreliózu, africký druh je schopný rozšíriť tiež krymsko-konžskú či arabskú krvácavú horúčku. Do Európy sa podľa vedcov dostal pravdepodobne prostredníctvom sťahovavých vtákov.

Vedkyňa Ute Mackenstedtová pre rádio Deutschlandfunk Nova uviedla, že nález je výnimočný. „Tieto kliešte najčastejšie vyhľadávajú veľké zvieratá, ale môžu sa vyskytnúť aj u ľudí. Pri jednom zo skúmaných parazitov sme objavili baktériu Rickettsia, ktorá môže vyvolať týfus a horúčku,“ hovorí.

Česká odborníčka tlmí obavy
V Česku sa tento druh kliešťov zatiaľ neobjavil. „Zatiaľ nemáme hlásený nejaký atypický výskyt. Vo svete sa vyskytujú desiatky druhov a otázka je, ako sa tieto kliešte dostali do Nemecka,“ povedala iDNES.cz Hana Roháčová, primárka Kliniky infekčných, parazitárnych a tropických chorôb Nemonice na Bulovke v Prahe.
„Ak sa choroba, ktorú kliešte prenášajú, nevyskytuje v ich okolí, nemajú čo preniesť. Ak tu nie je patogén, tak sa nemajú čoho nasať. Zatiaľ to vo mne nevzbudzuje žiadne obavy,“ dodala.

Nemecké úrady sa momentálne snažia zistiť, či je výskyt tropických kliešťov úplne ojedinelý alebo sa už stihol rozšíriť na väčščiu populáciu.
Podľa Mackenstedtovej sa až v budúci rokoch prejaví, či sa tento nový druh v Nemecku usídlil.

V predchádzajúcich rokoch sa pôvodom africký druh usadil napríklad na Balkáne a v Stredomorí. Práve tohtoročné teplé a suché počasie v Európe pravdepodobne zapríčinilo, že sa teplomilný druh vydal aj do Nemecka.