Nový výskum: Koľko hodín spánku najviac prospieva srdcu?

Šesť až osem hodín spánku v noci je pre srdce najviac prospešných, zatiaľ čo viac či menej by mohlo zvýšiť riziko ischemickej choroby srdca alebo cievnej mozgovej príhody, informuje Guardian.

Štúdia, predložená na Európskom kongrese kardiologickej spoločnosti v Mníchove, naznačuje, že sa treba vyhýbať nedostatku spánku a nadmernému počtu hodín v posteli kvôli optimálnemu zdraviu srdca.

Autork štúdie Epameinondas Fountas zo strediska srdcovej chirurgie v Aténach povedal: "Naše zistenia naznačujú, že príliš veľa alebo príliš málo spánku môže byť pre srdce zlé. Je potrebný ďalší výskum na objasnenie presne prečo, ale vieme, že spánok ovplyvňuje biologické procesy, ako je metabolizmus glukózy, krvný tlak a zápaly - všetky majú vplyv na kardiovaskulárne ochorenia."

Údaje od viac ako milióna dospelých z 11 štúdií boli analyzované ako súčasť výskumu. V porovnaní s dospelými, ktorí v noci spali šesť až osem hodín, mali "krátki spáči" o 11 percent väčšie riziko, zatiaľ čo "dlhí spáči" mali o 33 percent vyššie riziko počas nasledujúcich deviatich rokov.

"Tento výskum nemusí spúšťať poplašné signály pre tých, ktorí občas zažívajú bezsenné nocí alebo víkendy. Ak však pravidelne bojujete so svojim spánkom, je dôležité o tom hovoriť s vaším lekárom. Okrem negatívneho vplyvu na vašu kvalitu života by nedostatok spánku mohol prispieť aj k problémom so srdcom," doplnila Emily McGrathová, kardiologická sestra v British Heart Foundation.