Čo sa stane, keď vstaneme z postele nesprávnou nohou? Pozrela sa na to nová štúdia

Lepšie je začínať deň s optimizmom, píše taliansky denník Corriere della Sera.

Keď sa sťažujeme na to, že sme vstali z postele nesprávnou nohou a necítime sa vo svojej koži už od ôsmich hodín ráno, máme dôvody na obavy, aký bude celý deň. Ranná nepríjemnosť je akýmsi proroctvom, ktoré sa napĺňa: myslíme si, že deň nebude stáť za nič, a tak sa aj stane, pretože mozog v dôsledku toho skutočne zle funguje. A v nasledujúcich hodinách je pre nás všetko zložitejšie.

K týmto záverom dospeli vedci z Pensylvánskej štátnej univerzity, ktorí vo svojej štúdii sledovali 240 dobrovoľníkov. Tí dva týždne odpovedali na otázky, ktoré dostávali pomocou inteligentného telefónu. Jedna otázka prichádzala ráno a sledované osoby mali odpovedať, či si myslia, že nadchádzajúci deň bude náročný a stresujúci.

Neskôr dostali ďalšie otázky týkajúce sa skutočnej úrovne stresu v nasledujúcich hodinách. Okrem toho boli päťkrát denne testovaní, ako funguje ich pracovná pamäť, teda taká pamäť, ktorá nám umožňuje využívať užitočné informácie pre úlohy, ktoré postupne plníme.

"Používanie smartphonu nám umožnilo vyhodnocovať to, čo sa deje, s oveľa väčšou presnosťou a v reálnom živote, nie v laboratórnych podmienkach," uvádza Martin Śliwiński z Pensylvánskej štátnej univerzity. Výsledky ukazujú, že v prípade, že vstaneme a súdime, že pred sebou máme ťažký deň, pracovná pamäť sa v nasledujúcich hodinách zhoršuje a podlamuje kognitívne schopnosti.

Keď predvídame
"Keď ráno vykročíme nesprávnou nohou, už v tej chvíli rozhodujeme o tom, aký bude nadchádzajúci deň: ak si myslíme, že bude ťažký, cítime sa horšie, hoci nič skutočne stresujúceho sa nedeje," konštatuje Śliwiński.

"Človek myslí a predvída to, čo sa stane, aby sa pripravil na každú možnosť. Táto schopnosť sa však môže obrátiť proti nám, keď zaujímame negatívny postoj. Ovplyvňuje to pracovná pamäť, ktorá je kľúčová pre dobrý výkon. Keď napríklad pracovná pamäť kolíše, môžeme mať väčšie problémy so sústredením a ľahšie sa mýlime. To môže mať vážne následky. Pomyslime si, čo sa môže stať so starším človekom, ktorý už tak má znížené kognitívne funkcie. V takom prípade môže vykročenie do dňa nesprávnou nohou viesť k tomu, že si zabudne vziať liek alebo že je nepozorný pri riadení vozidla a spôsobí dopravnú nehodu," uvádza Śliwiński.

Ak sme si vedomí toho, že obavy z problematického dňa môžu skutočne ovplyvniť to, čo budeme robiť, má to aj svoju užitočnú stránku. Keď si to uvedomujeme, môže nám to pomôcť zablokovať negatívne myšlienky: po prebudení, keď vykročíme nesprávnou nohou, môže byť napríklad užitočné niekoľko minút vykonávať uvoľňovacie cviky.