Pozrite sa, ako vyzerá najstaršia kresba v dejinách ľudstva. Má 73-tisíc rokov

Po siedmich rokoch testov vedci vyhodnotili, že čiary vytvorila ruka človeka pred 73 000 rokmi, informoval denník The Guardian.

Najstaršie doteraz známe nástenné kresby objavené v Španielsku a v Indonézii vznikli maximálne pred 40 000 rokmi. Prelomový objav urobili archeológovia v pobrežnej jaskyni Blombos v Juhoafrickej republike, kde sa v minulosti našlo mnoho artefaktov z čias pred 70 000 až 100 000 rokmi.

"Nový držiteľ rekordu najstaršej kresby na svete je starý 73 000 rokov a nestojí za nič" poznamenal na Twitteri posmešne technologický web Motherboard. The Guardian zase komentuje, že úlomok z juhoafrickej jaskyne neoplýva pôvabom ako obraz od Da Vinciho ani teplom Rubensovho diela, ale jeho dôležitosť je porovnateľná.

Významný kamienok je dlhý len niekoľko centimetrov a deväť čiar na ňom netvoria žiaden rozoznateľný obrázok, vedci ale majú za to, že sú výsledkom vedomej činnosti. Zároveň sa domnievajú, že boli súčasťou väčšej kresby vytvorené "pastelkou" z červeného okru.

Úlomok podľa nich pochádza z kameňa používaného na drvenie farebnej horniny na prášok. Našli ho už v roku 2011 a odborníci ho potom skúmali s cieľom určiť, ako sa na neho farba dostala.

Kresba v sebe môže niesť skrytý význam
"Toto je najstaršia známa kresba v dejinách ľudstva. Čo to znamená? Neviem. Viem len, že to, čo sa nám môže javiť ako veľmi abstraktné, mohlo niečo znamenať pre ľudí z tradičnej spoločnosti, ktorá to vytvorila," povedal bádateľ univerzity z francúzskeho Bordeaux Francesco d'Errico, ktorý sa na výskume podieľal.

"Vedeli sme o mnohých veciach, ktoré Homo sapiens vedel, ale nevedeli sme, že vtedy vedeli kresliť," povedal denníku The New York Times hlavný autor novej štúdie Christopher Henshilwood. Čo presne mala prehistorická kresba znázorňovať v tejto chvíli vedci netušia, Henshilwood ju ale za bezvýznamnú čmáranicu nepovažuje.

"Som presvedčený, že (čiary) nie sú iba náhodnými značkami. Myslím, že je to rozhodne symbol a je tam nejaký odkaz," tvrdí.