Muž z ľadu zrejme odkryl ďalšie tajomstvo. Čo prezrádzajú tetovania pravekého Ötziho?

Jeho zuby hnili, mal zlú črevnú chrípku a kolená sa začali degenerovať - ​​nehovoriac o šípe v chrbte, ktorý ho pravdepodobne zabil. Teraz nová štúdia dospela k záveru, že bylinky a tetovania, ktoré zrejme používal na liečenie svojich ochorení, mohli byť v tejto dobe bežné, čo naznačuje sofistikovanú kultúru zdravotnej starostlivosti v tomto bode ľudskej histórie, píše magazín Science.

Predchádzajúce štúdie zistili, že Ötzi mal pri sebe ale aj v sebe množstvo podozrivých liekov. Výskumníci pri ňom našli brezovú polypórovú hubu, ktorú mohol použiť na upokojenie zápalu alebo ako antibiotikum.

Vedci tiež zistili, že v žalúdku mal brakenovú kapradinu, ktorá sa môže použiť na liečbu črevných parazitov, ako je napríklad pásomnica. A Ötzi bol pokrytý 61 tetovaniami, niektoré v podobe čiarok a bodiek okolo kĺbov, o ktorých niektorí vedci verili, že mohli byť použité na liečbu bolesti podobnej ranej forme akupunktúry.

V novej štúdii sa vedci bližšie pozreli na Ötziho tetovania. Niektoré čiarky a bodky sa nachádzali priamo nad zápästím a členkami, ktoré trpeli degeneratívnymi ochoreniami a mnohé zodpovedali tradičným akupunktúrnym bodom. 

To všetko - v kombinácii so sofistikovaným používaním rastlín a húb na liečbu ochorení - naznačuje, že Ötzi bol súčasťou kultúry s určitými znalosťami anatómie- teda toho, ako vznikajú choroby a ako ich liečiť, hovoria vedci. Čo nevedia, je, či niektoré z týchto liečení skutočne fungovali.