Drogy bez chémie. Aj nelátkové závislosti môžu stáť život

Aj toto je jedno z úskalí takzvaných nelátkových závislostí, ktorých počet neustále stúpa.

Striekačka v ruke väčšinu ľudí stále vystraší viac ako vstavaná skriňa plná topánok. Iste, v niečom to má racionálne jadro. Veď kým drogy škodia aj telu, nelátkové závislosti „len“ duši. To však vôbec neznamená, že sa na ne neumiera.

Zvyčajne je za tým samovražda – zvlášť pri tej najpočetnejšej nelátkovej závislosti zo všetkých, gamblerstve, no dejú sa aj iné tragédie. Dvadsaťtriročnému Taiwančanovi Čchen Žung-jüovi sa napríklad stalo osudným 23-hodinové hranie počítačovej hry League of Legends. Jeho bezvládne telo našla polícia v internetovej kaviarni na stoličke s rukami natiahnutými ku klávesnici a myši počítača...

Od heroínu k háčiku
Nelátkové závislosti sú až na niekoľko výnimiek – vrátane už spomínaného gamblingu, teda patologického hráčstva – dieťaťom modernej konzumnej, technologickej doby. A ich vznik, priebeh a liečebné metódy sa ešte stále intenzívne študujú. Samozrejme, v mnohom sa od „klasických“ látkových závislostí nelíšia.

Lekár Jozef Benkovič z Odborného liečebného ústavu psychiatrického Predná Hora za ich typické prejavy pokladá najmä: silnú túžbu po príjemných zážitkoch a zaujatosť týmito činnosťami, problémy s kontrolou v jednotlivých činnostiach, preferenciu týchto činností pred inými činnosťami vrátane povinností a záujmov, pokračovanie v týchto činnostiach aj napriek vznikajúcim závažným dôsledkom.

Napokon, občas dochádza aj k tomu, že človek len vymení látkovú závislosť za nelátkovú. Jozef Benkovič si spomína napríklad na muža, ktorý sa uňho liečil z oniománie, teda chorobného nakupovania. „Išlo o mladíka, ktorý veľa zarábal, ale, žiaľ, vo voľnom čase si pichal heroín. Podarilo sa mu s tým skončiť a ako abstinujúci sa začal v

Exkluzívny obsah Hospodárskych novín

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.