Hra na dobrú dcéru môže stáť život. Ako spoznať drogovú závislosť u detí?

Mení sa správanie aj vzťah k najbližšiemu okoliu. Prvé stopy sú však nenápadné, často dobre utajené, a preto je veľmi ťažké spozorovať ich. „Tým, že okolie nič netuší, kontakty s drogami sa opakujú a aj prejavy po užívaní sa zvýrazňujú. Hoci neskôr už varovné signály nadobúdajú jasné indície drogového problému, blízki najprv reagujú popieraním problému zo strachu pripustiť si jeho prítomnosť, prípadne tento problém pomenovať,“ hovorí o začiatkoch drogovej závislosti psychoterapeutka Ľubica Hornáčková, ktorá v Trnave vedie Ambulantné krízové centrum Otvorené srdce. Už roky sa venuje klientom so závislosťou od psychoaktívnych látok aj s nelátkovými závislosťami. Podľa nej rodiny, aj keď majú indície o prítomnosti drog, ich často odmietajú.

„Členovia rodiny vidia jasné signály, že napríklad ich dieťa užíva drogy, no mlčia o tom pred sebou a sami si hľadajú rôzne iné zdôvodnenia a ospravedl

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.